امروز : چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ برابر است با Wednesday 14 November 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۲ ۲۰:۰۴:۳۷ | کد خبر : 2832
 • تاک پرس : امام خمینی(ره): این فتح بزرگ شما را از یاد خداوند که نصر و فتح در دست اوست، غافل نکند و غرور شما را به خود جلب نکند که این آفتى بزرگ و دامى خطر ناک است.

  خرداد ۱۳۶۱ عملیات بیت المقدس (آزاد سازى خرمشهر)

  تاک پرس: بلافاصله پس از عملیات فتح المبین در ۱۰ / ۱ / ۱۳۶۱ جلسه مشترک فرماندهان ارتش و سپاه تشکیل ، و به کلیه یکان ها ابلاغ شد که طى دو هفته آینده بازسازى یکانها و طرح ریزى عملیات آتى را در انجام داده و نتیجه را اعلام کنند.
  متعاقب درکى که از ضرورت تعجیل در عملیات وجود داشت، تلاش براى آمادگى ، شتاب چشمگیرى به خود گرفت، زیرا تاءخیر در عملیات با توجه به فرارسیدن فصل گرما در منطقه جنوب و هوشیارى دشمن نسبت به آغاز آن مى توانست در انجام ماءموریت نیروها و رسیدن به اهداف مورد نظر لطمات جبران ناپذیرى به بار آورد.

  از سوى دیگر نیروهاى دشمن در پى ضربات ناشى از عملیات فتح المبین دچار بحران و آشفتگى روانى شده بودند. از این رو انجام هر چه سریعتر عملیات در آن شرایط ضریب موفقیت را افزایش مى داد.
  سرانجام پس از بحث و بررسی هاى فراوان، از سوى قرارگاه مرکزى کربلا ماءموریت عملیات به شرح زیر اعلام شد:
  نیروهاى مسلح جمهورى اسلامى ایران،متشکل از نیروهاى زمینى ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامى ماءموریت دارند که درساعت (س ) روز (ر) در منطقه عمومى جنوب رودخانه کرخه در غرب رودخانه کارون تک نموده و ضمن انهدام نیروهاى موجود دشمن و آزادسازى خرمشهر و هویزه خط مرز بین المللى را تاءمین کنند و از حمله مجدد احتمالى به کشور اسلامى جلوگیرى نمایند.
  براى عملیات دو راه کار پیشنهاد شده بود.

  نخستین راه کار تهاجم به دشمن با اتکاء به جاده اهواز – خرمشهر و با استفاده از شبکه هاى جاده اى منطقه بود و دیگرى تهاجم به دشمن با عبور از رودخانه کارون . سرانجام با توجه به ماءموریت و وضعیت دشمن ، استعداد نیروى خودى و وضعیت دشمن ، راه کار دوم که عبور از رودخانه کارون و تاءمین سرپل و استقرار نیروى کافى در غرب رودخانه و ادمه بى درنگ عملیات انتخاب شد.
  بر مبناى راه کار، مانور نیروها در طرح عملیات بیت المقدس به شرح زیر تعیین شده :
  فرماندهان عملیات کربلا در جنوب با قرارگاههاى قدس و نصر و فتح تک نموده ، دشمن را در منطقه عمومى اهواز، غرب کارون منهدم ، خرمشهر و خط مرز را تاءمین و آفند خود را به منظور تاءمین خطوط مرزى تا رسیدن به ساحل شرقى شط العرب ادامه داده و سپس در منطقه پدافند مى نماید. این عملیات در ۴ مرحله مى باید به مورد اجرا گذاشته مى شد.
  یکانهاى ارتش و سپاه با بهره گیرى از تجربیات موفق عملیات ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین، دوشادوش یکدیگر در عملیات بیت المقدس شرکت کردند.

  ادغام این نیروها سبب افزایش توان رزمى آنها شد و توانستند حماسه پیروزى بر دشمن و آزادى خرمشهر را به وجود آورند.
  ۱۹۵ گردان متشکل از یکانهاى ارتش و سپاه و نیروهاى بسیج مردمى ، در سه قرارگاه مشترک سازماندهى و هر یک از آنها داراى فرماندهى مشترک شدند.
  در این عملیات همچون گذشته، کمیت مبناب تصمیم گیریها و متوقف کننده اقدامات نبود و رزمندگان اسلام و فرماندهان آنان با اتکا بر قدرت لایزال الهى و روحیه شهادت طلبى و با یقین به امدادهاى الهى ، کار جنگ و دفاع از سامان دادند.
  نیروهاى متجاوز عراقى در این منطقه، در کنترل عملیاتى سپاه ۳ عراق به فرماندهى سرلشکر ستاد صلاح الدین القاضى قرار داشت و شامل لشکرهاى ۶،۹، ۳ زرهى، ۵ مکانیزه، ۱۱، ۱۵ پیاده و تعدادى تیپ هاى زرهى ، مکانیزه و پیاده مستقل یا ماءمور از لشکرهاى دیگر و یکانهاى از ارتش خلقى (جیش الشعبى ) بود.
  فرماندهى ارتش عراق بعد از نبردهاى طریق القدس و فتح المبین دریافته بود که عملیات گسترده بعدى نیروهاى ایرانى در منطقه اهواز – خرمشهر خواهد بود و فعالیتها و نقل انتقالات و تمرکز نیروها در شرق کارون و شمال کرخه کور براى دشمن نشانه هاى گویایى به شمار مى رفت .از این رو همزمان با افزایش فعالیتهاى یکانهاى خودى ، اقدامات دشمن نیز در این منطقه شدت یافت.
  سرانجام عملیات بیت المقدس در ۳۰ دقیقه روز ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ با قرائت رمز عملیات بسم الله الرحمن الرحیم.

  بسم الله القاصم الجبارین ، یا على ابن ابیطالب از سوى فرماندهى قرارگاه کربلا، آغاز شد. شهید آیت الله صدوقى و آیت الله مشکینى نیز که در کنار فرماندهان سپاه و ارتش در قرارگاه کربلا حضور داشتند، هر یک به طور جداگانه اى ، پیامهایى را به وسیله بى سیم خطاب به رزمندگان اسلام قرائت کردند.
  عملیات بیت المقدس را به چهار دوره زمانى به شرح زیر مى توان تقسیم کرد:

  مرحل اول از روز ۹تا ۱۶ اردیبهشت :

  در این مرحله رزمندگان اسلام ضمن تصرف و تحکیم سرپل ، تلاش کردند تا نیروهاى عراقى را در جبهه کرخه کور و فکه درگیر نگه دارند. دشمن با شروع مرحله اول عملیات اقدام به اعزام نیرو به منطقه و تقویت نیروهایش ‍ در شلمچه و خط مرزى کرد و ابتدا تلاش نمود که با انجام یک تک ، منطقه سرپل را بازپس گیرد و یا حداقل سازماندهى نیروهاى خودى را بر هم بزند. و مانع از تثبیت منطقه سرپل وانجام مرحله دوم عملیات شود.

  مرحله دوم از ۱۷ اردیبهشت تا ۲۱ اردیبهشت:

  تاکتیک رزمندگان اسلام در عبور از رودخانه، دشمن را کاملا غافلگیر کرد، به گونه اى که دشمن آشفتگى و از نظر روحى در شرایط بحرانى قرار گرفت.
  و رزمندگان اسلام به پیشروى خود از سرپل ادامه ، و با موفقیت قسمتى از خط مرز را تاءمین کردند و نیروهاى دشمن را منهدم ساختند.
  نیروهاى عراقى از جبهه کرخه کور عقب نشینى کردند و قرارگاه نصر تلاش ‍ کرد تا خرمشهر را احاطه کند.

  در شرایط بوجود آمده دشمن دچار سردگمى ، و از سه طرف احساس خطر مى کرد. بدین ترتیب که عقبه لشکرهاى ۵ و ۶ در معرض تهدید جدى قرار داشت، عقبه کلیه نیروهایى که در خرمشهر استقرار داشتند، تهدید مى شد، همچنین در شرایطى که هیچ گونه مواضع دفاعى مستحکمى براى حفظ شهر بصره وجود نداشت ، این شهر در برابر رزمندگان اسلام قرار گرفته بود. از این رو فرماندهى دشمن دچار تردید شده بود که براى حفظ مناطق اشغالى و خرمشهر تلاش کند یا براى حفظ بصره .

  مرحله سوم عملیات در ۲۲ تا ۳۱ اردیبهشت:

  پس از مرحله دوم عملیات ، برترى رزمندگان اسلام نسبت به دشمن قطعى شد و ابتکار عمل به طور کامل در اختیار رزمندگان اسلام قرار گرفت . از این پس تصمیم گیرى در جبهه خودى به آسانى و در جبهه دشمن با سخنى و سردرگمى صورت مى گرفت . نیروهاى اسلام پیشروى مى کردند، و دشمن مردد و مرتب در حال عقب نشینى و فرار بود.
  با پیدایش شرایط جدید و آگاهى از اضمحلال دشمن ، فرماندهان در قرارگاه مرکزى کربلا تشکیل جلسه دادند تا علاوه بر تجزیه و تحلیل و بررسى علل عقب نشینى دشمن و شرایط جدید، نسبت به ادامه عملیات نیز تدابیر لازم اتخاذ شود. سرانجام تصمیم به انجام مرحل سوم عملیات گرفتند.
  در این مرحله علاوه بر خستگى نیروها، با تعجیل در عملیات شناسایى هاى لازم انجام نشده بود ولى دو نتیجه مهم در پى داشت :
  ۱ – انهدام دشمن : در محورهاى مختلف ، نیروهاى دشمن در اثر تهاجم پى درپى رزمندگان اسلام دچار ضعف شدید روحى و جسمى شده و قادر به مقاومت نبوده و منهدم شدند.
  ۲ – واکنش دشمن: در طى مرحله سوم عملیات ، دشمن در تاریخ ۲۴ / ۲ / ۱۳۶۱ به پاسگاههاى شهابى که شب قبل به دست نیروهاى خودى فتح شده بود، حمله کرد. به نظر مى رسید که دشمن قصد دارد، مانع تحکیم مواضع رزمندگان در منطقه شمالى و گسترش آنها به سمت جنوب بشود، بلافاصله در شب بعد رزمندگان اسلام طى حملیه اى به دشمن ، مجددا پاسگاه مزبور را به تصرف خود درآوردند.

  مرحله چهارم عملیات از ۱ تا ۴ خرداد ۱۳۶۱:

  سرانجام در ساعت ۳۰، ۲۲ اول خرداد ۱۳۶۱ تلاش رزمندگان اسلام براى آزاد سازى خرمشهر با رمز بسم الله القاصم الجبارین یامحمدبن عبدالله صلى الله علیه و آله آغاز شد. در برابر تک سریع غافلگیرانه رزمندگان اسلام نیروهاى عراقى دچار وحشت و سرگردانى شدید شدند و نتوانستند واکنش مهمى از خود نشان دهند و ارتباط یکانهاى دشمن با یکدیگر قطع شد.و فرار افسران و درجه داران و سربازان عراقى از منطقه خرمشهر گویاى از هم پاشیدگى سازمان یکانهاى دشمن در خرمشهر بود.
  در روز دوم خرداد نتیجه پیکار درخشان بود و قرار گاه کربلا به هدف خود که احاطه کامل خرمشهر بود، رسید. تعداد اسراى عراقى در این روز از ۲۸۳۰ نفر تجاوز کرد و یکانهاى از دشمن که در منطقه بین نهر عرایض و شلمچه مستقر بودند، به میزان زیاد منهدم شدند.
  على رغم حضور گسترده هواپیماهاى عراقى در آسمان منطقه، عقابان تیزپرواز نیروى هوایى ارتش در پشتیبانى از یکانهاى رزمنده، در صحنه عملیات بیت المقدس حضورى فعال داشتند و با بمباران پل شناور عراقیها بر روى شط العرب (۱۴۱) و مناطق تجمع آنان در آن سوى رودخانه ، نقش ‍ ارزنده اى در آزادسازى خرمشهر ایفا کردند.
  در اواخر روز ۲ خرداد کربلا پس از بررسى آخرین وضعیت احاطه کامل خرمشهر، تصمیم گرفت تا رزمندگان اسلام با ورود به شهر، آن را از لوث وجود نیروهاى عراقى پاک گردانند.

  سرانجام در ساعت ۳ بامداد ۳ خرداد واحدهایى از رزمندگان ایران به آن سوى رودخانه وارد شدند.
  از طرف دیگر جمعى از نیروهاى عراقى مستقر در خرمشهر با استفاده از تاریکى شب و قایق اقدام به فرار کردند که تعدادى از این قایقها توسط تکاوران نیروى دریایى هدف قرار گرفتند و سرنشینان آنها غرق شدند.
  نیروهاى عراقى از ساعت سه و پنچاه دقیقه بامداد تا یک و نیم بعد از ظهر روز سوم خرداد از سمت شلمچه ۳ بار اقدام به پاتک کردند و تلاش نمودند تا از طریق جاده شلمچه – خرمشهر حلقه محاصره خرمشهر را بشکنند، اما هر بار با پایدارى و مقاومت دلاورانه رزمندگان ایرانى مواجه شدند و با دیدن خساراتى عقب نشینى کردند.
  در ساعت ۱۱ صبح روز ۳ خرداد در حالى که درگیرى شدیدى بین قواى ایران و نیروهاى عراق در شمال نهر خین جریان داشت و دشمن درصدد بود تا هر طور شده حلقه محاصره خرمشهر را بشکند، رزمندگان ایرانى از جناح غرب و خیابان کشتارگاه وارد شهر شدند. دشمن در ناحیه گمرگ خرمشهر در کنار اروند اندکى مقاومت کرد که آن هم بسرعت در هم شکسته شد.
  سرانجام در ساعت ۱۲ قواى ایران از سمت شمال و مشرق نیز وارد شهر شدند و نیروهاى متجاوز بعثى که ۲۴ ساعت در محاصره کامل قرار داشتند راهى جز اسارت یا فرار و یاکشته شدن نداشتند بدین جهت واحدهاى عراقى گروه گروه به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند.
  در ساعت ۲ بعد از ظهر، خرمشهر به طور کامل آزاد شد و پرچم پر افتخار جمهورى اسلامى ایران برفراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز در آمد.

  بدین این شهر مقاوم که پس از ۳۵ روز پایدارى و مقاومت در ۴ ابان ۱۳۵۹ به اشغال دشمن در آمد بود و پس از ۵۷۸ روز (۱۹ ماه ) اسارت ، بار دیگر به آغوش گرم میهن اسلامى باز گشت و پیگره باک آن از لوث وجود متجاوزان تطهیر گردید.
  رزمندگان اسلام در اولین اقدام خود پس از آزاد سازى شهر، نماز شکر را در مسجد جامع خرمشهر اقامه کردند. خبر آزاد سازى خرمشهر بسرعت در همه جا طنین افکند و ملت مسلمان ایران اسلامى را که مدتها در آرزوى شنیدن چنین خبر مسرت بخشى بوده غرق در شادى و سرور کرد. مردم به خیابانها ریختند و با پخش شیرینى به جشن و شادى پراختند. در پایان آن روز امت شهید پرور ایران با حضور در مساجد نماز شکر به جاى آورد و با فرا رسیدن شب به یمن پیروزى حق بر باطل بر پشت بامها نداى الله اکبر سر دادند.

  پیام حضرت امام خمینى ره (۱۴۲) به مناسبت عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با تشکر از تلگرافاتى که در فتح خرمشهر به این جانب رسیده است، سپاس ‍ بى حد بر خداوند قادر که کشور اسلامى و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود؛

  و این جانب با یقین به آن ماالنصر الا من عند الله از فرزندان اسلام و قواى سلحشور مسلح که دست قدرت حق از آستین آنان بیرون آمد و کشور بقیه الله الاعظم اروحنالمقدمه الفدا را از جنگ گرگان آدمخوار که آلتهایى در دست ابرقدرتان خصوصا آمریکاى جهانخوارند، بیرون آورد و نداى الله اکبر را در خرمشهر عزیز طنین انداز کرد و پرچم پرافتخار لااله الا الله را بر فراز آن شهر خرم که با دست پلید جنایتکاران غرب به خون کشیده شده و خونین شهر نام گرفت ، – به اهتزاز درآورد – تشکر مى کنم و آنان فوق تشکر امثال من هستند.
  آنان به یقین مورد تقدیر ناجى بشیریت و برپاکننده عدل الهى در سراسر گیتى روحى لتراب مقدمه الفداء مى باشند. آنان به آرم ما رمیت اذ رمیت و لکن الله رمى مفتخرند.

  مبارک باد و هزاران بار مبارک باد بر شما عزیزان و نورچشمان اسلام این فتح و نصر عظیم که با توفیق عظیم که با توفیق الهى و ضایعات کم و غنائم بى پایان و هزاران اسیر گمراه و مقتولین و آسیب دیدگان بدبخت که با فریب و فشار صدام تکرینى این ابر جنایتکار دهر به تباهى کشیده شدند، سرافرازانه براى اسلام و میهن عزیز افتخار ابدى هدیه آوردید و مبارک باد بر فرماندهان قدرتمند که فرماندهان چنین فداکارانى هستند که ستاره درخشنده پیروزیهاى آنان بر تارک تاریخ تا نفخ صور نورافشانى خواهد کرد.

  مبارک باد بر ملت عظیم الشاءن ایران، این چنین فرزندان سلحشور جان برکفى که نام آنان و کشورشان را جاویدان کردند و مبارک باد بر اسلام بزرگ این متابعانى که در دو جبهه جنگ با دشمنان باطنى و دشمنى ظاهرى پیروزمندانه و سرافراز امتحان خویش را دادند و براى اسلام سرافرازى آفریدند و هان اى فرزندان قرآن کریم و نیروى ارتشى، سپاهى، بسیجى، ژاندارمرى شهر بانى و کمیته ها و عشایر و نیروهاى مردمى داوطلب و ملت عزی، هشیار باشید که پیروزى هرچند عظیم و حیرت انگیز است ، شما را از یاد خداوند که نصر و فتح در دست اوست غافل نکند و غرور شما را به خود جلب نکند که این آفتى بزرگ و دامى خطر ناک است که با وسوسه شیطان به سراغ آدم مى آید و براى اولاد تباهى مى آورد و من با آنکه به همه شما اطمینان تعهد به اسلام دارم.

  از تذکرى که براى مؤ منان نفع دار باید غفلت نکنم، چنانچه از نصیحت مظلوم ، دولت و ملت پیروزمند ما از موضع قدرت سخن مى گویند و من به پیروى از آنان به شما اطمینان مى دهم که اگر از اطاعت بى چون و چرا آمریکا و بستگان آن دست بردارید و با ما به حکم اسلام و قرآن کریم رفتار کنید، از ما جز خیر و پشتیبانى نخواهید دید و شما بدانید آن قدر که ابرقدرتهاى کوچک و حکومتهااى ضعیف هستید، پشتیبانى نمى کنند و شما عاقبت این جنایتکار و همقطار جنایتکارش شاه مخلوع را به عیان دیده اید.

  قدرت هاى بزرگ پیش از آنکه از شما استفاده نمایند، از شما طرفدارى نمى کنند و شماها را براى منافع خویش به هلاکت مى کشند و من نصیحت برادرانه به شما مى کنم که کارى نکنید که قرآن کریم براى برخورد با شما تکلیف نماید و ما به حکم خدا با شما رفتار کنیم، و یقین بدانید که امثال حسنى مبارک مصرى و حسین اردنى و دیگر هم جنایتکاران آنان براى شما نفعى ندارند و دین و دنیاى شما را تباه مى کنند و اگر به نشستهاى خود بخواهید طرح کمپ دیوید یا فهد را که مرده اند، زنده کنید – که ما خطر بزرگ براى کشورهاى اسلامى خصوصا حرمین شریفین مى دانیم – اسلام به ما اجازه سکوت نمى دهد و این جانب در پیشگاه مقدس خداوند تکلیف الهى خود را اداء نمودم ، اکنون دست تضرع و دعا به سوى خالق یکتا بلند کرده و به قواى مسلح اسلام و فداکاران قرآن کریم و میهن عزیز ایران دعا مى کنم و سلامت و سعادت و پیروزى آنان را خواستار هستم . سلام و درود بى پایان برفرماندهان قواى مسلح و بر رزمنداگان فداکار و بر ملت ایران عزیز و سرشار از شادیها.
  والسلام على عباد الله الصالحین
  روح الله الموسوى الخمینى

  سوم خرداد۱۳۶۱

  به قلم رزمنده ای که جا ماند!

  انتهای متن/9110/1007/ق/ص

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "امام خمینی(ره)فتح خرمشهر فتح خاک نیست، بلکه فتح ارزش ها است"

  نظرات