امروز : سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ برابر است با Tuesday 13 November 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲ ۰:۲۷:۱۷ | کد خبر : 3045
 • تاک پرس: حجت الاسلام علیرضا پناهیان گفت: چرا ما باید این طور فکر کنیم که بین کاندیداها دشمنی صد در صد باید وجود داشته باشد؟ نباید انتخابات را قرمز و آبی کنیم و به عبارتی انتخابات را فوتبالی نکنیم.

  به گزارش تاک پرس: حجت الاسلام علیرضا پناهیان کارشناس مسائل تربیتی، در برنامه راه سوم رسانه ملی در مورد اخلاق انتخاباتی، اظهار داشت: ما به هر قیمتی نباید مردم را معذب کنیم، باید اخلاق سیاسی ما به گونه ای باشد که شبیه غربی ها نشود. چون اگر سبک غربی را برای خود فضیلت حساب کنیم آن وقت اعتماد به نفس ملی خود را، فرهنگ سیاسی کشور را از دست می دهیم.

  این راهی که اسلام در پیش پای ما قرار داده و بنا است عمل کنیم و الگو شویم برای مردمان آینده. اما با الگو قرار دادن سبک تبلیغات غربی و عملکرد آن ها نسبت به روش دینی خودمان بی اعتنا می شویم.
  وی در ادامه افزود: بعضی ها تصور می کنند شور انتخاباتی با سفید و سیاه کردن پدید می آید، این تصورکاملا اشتباه است. بعضی جریان های سیاسی داخل کشور ما آن زمانی که می خواستند برتر شوند، رقیب خودشان را طالبان می نامیدند. طالبان کسانی هستند که خیلی خشن و متحجر هستند. این ها رقیبانشان را این طور می دانستند. طرف مقابل هم به این ها می گفتند بی دین! حال ببینید یک طرف کفر هست، یک طرف طالبان! آن هم در یک کشور اسلامی! انگار دو گروه کفر و نفاق به جنگ هم رفتند.
  بله، ظاهرا اگر فضا این طور سیاه و سفید شود، یک شور انتخاباتی کاذب پدید می آید که در سال های بعد دیدیم به خاطر این فضای نامتناسب،استقبال از انتخابات کم  شد. اگر بخواهیم در انتخابات اخلاق داشته باشیم، باید همه ی احزاب و گروهها و آن طرف به ویژه خود کاندیداها، زیاد سیاه و سفید نکنند. حرف خودشان را بگویند و اختیار را به مردم واگذار کنند. برای نقد حرف های رقبایشان با دلیل و منطق و به دور از جنجال، نظرشان را رد کنند.
  حجت الاسلام پناهیان تصریح کرد: شاید برای اولین بار بود که در انتخابات دوره ی قبل مجلس شورای اسلامی ما افرادی را داشتیم که دور یک سفره نشسته بودند و گپ و گفت داشتند. اما نظر همدیگر را رد می کردند و می گفتند به فلانی رای نمی دهم.  لیست های مورد نظرشان را با هم می بستند. هیچ کس دیگری را تکفیر نمی کرد. این خیلی انتخابات خوبی بود. به نظرم انتخاباتی که این دوره در آن هستیم هم دارد به این سمت پیش می رود که رنگ های سیاسی تشنج آفرین خود را کم رنگ کردند و بالاخره فضای انتخابات یک فضای عالی شده است.
  این کارشناس مسائل تربیتی گفت: خیلی ها می گفتند انتخابات مجلس که حال زد و بندها، که زمینه ساز تشنج های سیاسی است، در آن نیست حتما مشارکت  کم می شود، اما در این دوره یکی از پرشورترین دوره های انتخابات مجلس در بعد از انقلاب بود.

  حتی رسانه های فارسی زبان غربی که همیشه علیه ما حرف می زدند، این دوره گفتند عجب مدیریتی این ها در خودشان انجام دادند. چرا ما فکر می کنیم حتما وقتی باید شور انتخاباتی به وجود بیاید که یک نفر از اساس نظام را قبول نداشته باشد و انتقادهای کوبنده کرده و قانون اساسی را زیر سوال ببرد و یک نفر هم محکم ایستاده ومی خواهد از اسلام و ارزش ها دفاع کند.
  پناهیان تاکید کرد: ما نمی توانیم از اخلاق صحبت کنیم، در حالی که سیاسیون بیایند و رقیب خود را خارج از اسلام معرفی کنند. یا طرف مقابل هم بیاید نظام اسلامی را پرت کند گوشه ای و هرچه در نظام است زیر سوال ببرد، اما باید فضای سیاسی و اختلاف ها را دقیق نشان دهیم، که الحمدالله در این دوره به وجود آمده است، شورای نگهبان کمک کرده، خدا کمک کرده، رشد مردم باعث شده است.

  واضح بودن اتفاقات گذشته و فتنه ها و انحراف ها کمک کرده است. بالاخره الان یک نزدیکی و قرابتی در اصول اساسی بین کاندیداها وجود دارد. ما باید به شدت با این مقابله کنیم که آیا رقابت در انتخابات باید بین انقلابی و ضد انقلابی باشد؟ رقابت در انتخابات می تواند بین ۲ درصد تفاوت باشد.

  وی گفت: یک نظر از اخلاق و فرهنگ قوی تر است و دیگری از نظر اقتصادی و نفر سوم از نظر مدیریتی و دیگری مسائل عمرانی واجماع آفرینی قوی تر است. انسان ها همین طور هستند، که باعث شکل گیری رقابت می شود. چرا ما باید این طور فکر کنیم که دشمنی صد در صد باید وجود داشته باشد؟ نباید انتخابات را قرمز و آبی کنیم و به عبارتی انتخابات را فوتبالی نکنیم.

  انتخابات امسال اگر کسی خرابکاری نکند، انشاالله این طور نمی شود. هر کدام از این کاندیداها یک محسناتی دارند و یک عیوبی دارند. مطمئنا کسی نمی آید بنیاد نظام اسلامی را زیر سوال ببرد یا بگوید ما باید غربی شویم مثل دوره های قبل، یا کسی بیاید دیگری را متهم به دزدی کند؛ که در دوره های قبل مطرح می شد.

  این کارشناس اذعان داشت: همین الان کاندیداها نسبت به هم در حال رعایت اخلاق هستند و معلوم است اختلاف نظر هم دارند. مبنای اخلاقی شدن انتخابات این است که تفاوت زیادی از نظر مبانی نظری و تئوریک نباشد در نحوه ی اجرا شورای نگهبان باید کنترل کند.

  مثلا کسانی ضد انقلاب را می آورند پشت خودشان، دشمن خارجی را بیاورند پشت شان، و از این طرف کسانی تحریک می شوند و ملت را می آورند پشت شان، دیگر جنگ راه می افتد، مطمئنا مبنای بداخلاقی خواهد شد. پس اخلاق فقط صداقت و هر چه گفتیم عمل کند؛ نیست، این مسائل هم است. اخلاقی بودن انتخابات می تواند زمینه ای برای آرامش و امنیت انتخابات شود.

  وقتی ما می گوییم تکلیف شرعی مان است که در انتخابات شرکت کنیم و باید پیش خدا حجت داشته باشیم و روز قیامت باید جواب دهیم و حتی اگر به بهترین فرد هم رای دهید، حتی آن طرف هم رای نیاورد، شما باید جوابی پیش پروردگار داشته باشید. وقتی که ما تکلیف را می آوریم، ارزش ها را می آوریم. همه باید پاسخگو باشیم که چرا به این فرد رای دادیم؟ چرا به این فرد کمک کردی رای بیاورد؟ باید دلیل قانع کننده شرعی داشته باشیم.

  حجت الاسلام پناهیان در پایان تصریح کرد: شما باید دلیلت برای خودت قانع کننده باشد، حتی اگر کسی دلیل شما را قبول نداشت. فکر می کنم اگر در انتخابات، کاندیداها را ببینیم که نقد منصفانه می کنند و وقتی می خواهند مشکلات را مطرح کنند، خوبی هائی که تا به امروز بوده را بیان می کنند، فضای انتخاباتی اخلاقی تر خواهد شد.

  شما در آداب دینی می بینید، وقتی در خانه ی خداوند می خواهید دعا کنید ادب دعا این است؛ چیزهایی را که دارید را اول ذکر کنید، بعد نداشته های خود را طلب کنید.

  اگر کاندیداها این کار را انجام دهند، یقینا خداوند دل ها را به سمت آن ها سوق خواهد داد. ولی اگر بخواهند همه را سیاه کنند و خود را یکپارچه سفید نشان دهند، بداخلاقی انتخاباتی می شود.

  انتهای متن/9110/1007/ص/ق

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "با رعایت اخلاق، فضای انتخابات را فوتبالی نکنیم"

  نظرات