امروز : شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ برابر است با Saturday 17 November 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۹:۳۲:۱۸ | کد خبر : 2721
 • تاک پرس: مهندس شهرام رحمانی رئیس جهاد کشاورزی تاکستان در مصاحبه با خبرنگار تاک پرس گفت: شهرستان با دارا بودن 130هزار هکتار زمینهای قابل کشاورزی نقش مهمی در تولید انواع محصولات کشاورزی دارد. از این مقدار 32 هزار هکتار مریوط به باغات , 42 در صد باغات استان و با 68600 هکتار محصولات زارعی 22 درصد زراعت استانی را شانل میشود که در این در بعضی محصولات شهرستان تاکستان شاخص بوده و دارای رتبه می باشد. امسال متاسفانه در تاریخ 5/2/92 با وقوع سرمای 4- درجه بخش اعظم باغات انگور(23 هزار هکتار) و 600 هکتار از باغات گردو و بخشی از باغات آلو و گلابی و سیب متحمل خسارت شدند که برآورد اولیه بین 30 تا 100 درصد و بالغ بر 2600 میلیارد ریال خسارت به باغداران وارد شده است. خوشبختانه بیش از 60/. از باغات انگور بیمه شده و میتواند بخشی از خسارات را دریافت نمایند و بازدید های اولیه کارشناسی و ارزیابی خسارات انجام شده و پرداخت ها در اسرع وقت صورت می گیرد.

  تاک پرس:مهندس رحمانی گفت:شهرستان تاکستان با دارا بودن 27 هزار هکتار باغات انگور و تولید سالیانه 350 هزار تن انگور رتبه اول تولید را در سطح کشور دارا می باشد.70 در صد انگور تولیدی و تبدیل به کشمش می شود و 25 در صد آن به مصرف تازه خوری و 5 در صد سایر فرآورده ها راز قبیل آبغوره و شیره تبدیل می گردد. بیش از 32 رقم انگور در تاکستان وجود دارد.که 85 در صد آن مربوط به بیدانه سقید و قرمز می باشد.

  وی بیان کرد:12 کارخانه کشمش نیز با ظرفیت 36 هزار در شهرستان فعال هستند و کل کشمش تولیدی شهرستان در هرسال بین 50 الی 60 هزار تن می باشد که بالغ بر 30 هزار تن آن به کشور های اروپایی و حوزه خلیج فارس صادر می گرد

  وی خبر داد: ایستگاه درجه یک تحقیقاتی انگور کشور نیز در تاکستان قرار دارد و بر روی مسائل مختلف انگور طرح های تحقیقاتی انجام می دهند و بالغ بر 1300 رقم انگور به صورت کلیکسیون وجود دارد .

  وی اضافه کرد: از دیگر محصولات کشاورزی شهرستان تاکستان گوجه فرنگی که هر ساله 7 هزار هکتار,3 هزار هکتار مربوط به شلیل و هلو, 8 هزار هکتار مریوط به گردو و همچنین محصولات زراعی گندم و جو که به صورت دیمی و آبی که در سطحی بالغ بر 43 هزار هکتار را شامل می گردد.

  وی در ادامه گفت: در بخش دام و طیور نیز شهرستان دارای رتبه می باشد و دارا بودن 134 واحد صنعتی مرغ نیمه گوشتی و با ظرفیت 3 میلیون و سیصدهزار قطعه با تولید 18800 تن گوشت مرغ رتبه اول استان را داراست و کل تولیدات بخش امور دام شهرستان شامل شیر و گوشت قزمز وگوشت مرغ و تخم مرغ 620هزار تن میباشد.

   وی اذعان داشت: برای حماسه اقتصادی سعی شده با تزریق اعتبارات و تسهیلات کم بهره موجب افزایش و رونق تولید و افزایش بهره برداری در بخش کشاورزی شهرستان گردیم به همین منظور در سال 91 بیش از 900 میلیارد پرداخت گردید برای بیش از 500 طرح تسهیلات کم بهره از محل تسهیلات صندوق توسط بخش کشاورزی پرداخت گردید که از این نظر نیز استان و شهرستان تاکستان در جذب اعتبارات و تعداد  طرح ها رتبه اول را داراست.در سال 92 نیز با ابلاغ اعتبارات 600 طرح آماده پرداخت می باشد.

  وی خاطر نشان کرد: تولیدات کشاورزی مستقیما وابسته به طبیعت و شرایط آب و هوایی می باشد نیاز است کشاورزان عزیز قبل از فعالیت کشاورزی نسبت به بیمه محصولات خود اقدام نمایند تا در مواقع وقوع حادثه بخشی از هزینه های خود را دریافت نمایند.

  وی گفت: امسال نیز متاسفانه در تاریخ 5/2/92 با وقوع سرمای 4- درجه بخش اعظم باغات انگور(23 هزار هکتار) و 600 هکتار از باغات گردو و بخشی از باغات آلو و گلابی و سیب متحمل خسارت شدند که برآورد اولیه بین 30 تا 100 درصد و بالغ بر 2600 میلیارد ریال خسارت به باغداران وارد شده است.

  وی خبر داد: خوشبختانه بیش از 60/. از باغات انگور بیمه شده و میتواند بخشی از خسارات را دریافت نمایند و بازدید های اولیه کارشناسی و ارزیابی خسارات انجام شده و پرداخت ها در اسرع وقت صورت می گیرد و برای باغاتی که بیمه نشده اند نیز گزارش خسارت به ستاد حوادث غیرمترقبه استان ارسال شده و مراتب از طریق مسئولین و نمایندگان در حال پیگیری می باشد.

  با توجه به اینکه بزرگترین حامل محدودیت باغات انگور کمبود آب می باشد گفت: الویت اول ما نیز در باغات انگور برنامه ریزی و ترغیب کشاورزان برای تغیر سیستم آبیاری باغات از سنتی به آبیاری نوین و تحت فشار می باشد که علاوه بر افزایش راندمان آبیاری از 30 درصد به 90 درصد در جلو گیری از هدر رفت آب باعث جل گیری از خشک شدن باغات و افاه عمومی به مساحت افزایش عملکرد و کیفیت محصول در باغات انگور می گرددکه اینکار برای اولین بار در کشور 6 چاه عمومی شهرستان به مساحت بالغ بر 700 هکتار انجام گرفته و با استقبال خوب باغ داران مواجه شده و برای 14 چاه عمومی نیز پرونده تشکیل شده و به محض ابلاغ اعتبارات آنها نیز مجهز به سیستم نوین آبیاری خواهند شد.

   وی گفت: الویت دوم:در باغات انگور تعقیر سیستم تربیت از سنتی به داربستی می باشد که این سیستم نیز دارای مزایای زیادی می باشد از جمله افزایش کیفیت محصول و افرایش عملکرد محصول از طریق از طریق افزایش بوته در سطح,کاهش هزینه های کارگری و استفاده از ماشین آلات در عملیات شخم سطح باقات و سمپاشی و برداشت محصول و و هرس و کاهش خسارات آفات و بیماری های انگور و کاهش خسارات و بارن های بی موقع در زمان برداشت که هرساله یکی از دغدغه های مهم باغ داران می باشد

   این مسئول خبر داد: برای احداث داربستی بیش از 80 درصد هزینه ها و وام کم بهره از طریق اعتبارات صندوق بخش توسعه کشاورزی پرداخت می گردد باغداران می توانند از این فرصت استفاده نمایند.

  در حال حاضر 3 در صد از باغات شهرستان داربستی شده اند امیدواریم در سالهای آینده تا 15هزار هکتار برسانیم

   وی ادامه داد:الویت سوم؛در باغات انگور تاکستان احداث بارگاه های بهداشتی برای تولید محصول و کشمش بهداشتی و بالا بردن کیفیت محصول کشمش و زمینه سازی برای افزایش صادرات محصولات می باشد که برای این منظور نیز تسهیلات کم بهره به متقاضیان پرداخت می گردد و در حال حاضر 450 بارگاه در باغات احداث شده است.

   وی اضافه کرد: از دیگر الویت های انگور شهرستان تولید محصول لازم از طریق مبارزه تلفیقی با آنت و بیماری هاو کاهش مصرف سموم و کاهش باقیمانده سموم در انگور و کشمش می باشد که این کار نیز از طریق آموزشهای لازم به باغداران تحت پوشش قرار دارندباغات آنان توسط ناظرین و کارشناسان کلینیکهای گیاه پزشکی و ارئه آموزشهای لازم به باغداران در زمینه مبارزه صحیح مدیریت منطقی فعالیتهای نگهداری باغات صورت می گیرد.

  تجهیز کارخانه های بسته بندی و راه انداری صنایع تبدیلی و کنانترهای آب میوه انگور می باشد. آوردن میز کشمش کشور به استان قزوین و حمایت از محصول انگور و تولید کشمش و صادرات آن را از دیگر الویت های این نهاد دانست.

  انتهای متن/9110/1007/ق/ص

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "رئیس جهادکشاورزی: از 2600 میلیارد ریال خسارت به باغداران تاکستانی خبر داد"

  نظرات