امروز : دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ برابر است با Monday 22 July 2019 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ ۲۲:۵۴:۴۵ | کد خبر : 4707
 • تاک پرس: رمضان ماه بازگشت به خود واقعی و خدایی شدن در حال اتمام است و پایان این ضیافت باشکوه، عید فطر بزرگترین عید مسلمانان است.

  تاک پرس؛
  رمضان ماه آشتی با خدا، ماه رهایی از گناه، ماه نجات از آتش جهنم و ماه خالص شدن برای خدا، رمضان ماه بازگشت به خود واقعی و خدایی شدن و پایان این ضیافت باشکوه، عید فطر است.

  مسلمانان روزه‏ دار که ماه رمضان را به روزه گذرانده و از خوردن و آشامیدن و بسیارى از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده‏اند، اکنون در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند مى‏طلبند، اجر و پاداشى که خود خداوند به آنان وعده داده است.

  روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر نامیده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته می شود و رخصت داده می شود که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند. فطر و فطور به معناى خوردن و آشامیدن است و گفته شده است که به معناى آغاز خوردن و آشامیدن نیز هست.

  عید فطر، عیدی است که زمین و زمان غرق شادی و سرور گشته، ساکنان زمین به شکرانه یک ماه عبادت و نیایش، جشن گرفته اند و فرشتگان الهی نیز مأمور شده اند که جوایز و پاداش هایی را از سوی عرش الهی برای ساکنان این کره خاکی بیاورند.

  عید فطر یکی از مهم ترین اعیاد مسلمین است. معمولأ این روز تعطیل رسمی اعلام می شود. در روز عید فطر همه مسلمانان جهان در صفوفی منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته و به شکرانه یک ماه روزه داری وتوفیقی که خداوند نصیبشان نموده، نماز عید فطر را به جا می آورند.

  عید در قرآن:

  کلمه عید در قرآن یک بار به کار رفته است: اَللهُمَ رَبنا اَنزِل عَلینا مائِدهً مِنَ السماءِ تَکونُ لَنا عیداً لِاَولنا وَ آخِرِنا وَ آیَهً مِنک”‏

  در تفسیر نمونه در توضیح این آیه آمده است: «عید در لغت از ماده عود به معنى بازگشت است، لذا به روزهایى که مشکلات قوم و جمعیتى برطرف مى‏شود و راه بازگشت به پیروزی ها و راحتی هاى نخستین باز می شود”عید” گفته مى‏شود.

  در اعیاد اسلامى به مناسبت اینکه در پرتو اطاعت‏یک ماه مبارک رمضان و یا انجام فریضه بزرگ حج، صفا و پاکى فطرى نخستین به روح و جان باز مى‏گردد و آلودگی هایى که بر خلاف فطرت است، از میان مى‏رود، عید گفته شده است.

  از آنجا که روز نزول مائده نیز، روز بازگشت‏ به پیروزى و پاکى و ایمان به خدا بوده است، حضرت مسیح(ع) آن را عید نامیده است. همان طور که در روایات وارد شده، نزول مائده در روز یکشنبه بوده و شاید یکى از علل احترام روز یکشنبه در نظر مسیحیان نیز همین بوده است.

  عید فطر در روایات:

  روایتى که از على(ع) نقل شده مبنی بر اینکههر روز که در آن معصیت‏خدا نشود، روز عید است نیز اشاره به همین موضوع دارد، زیرا روز ترک گناه، روز پیروزى و پاکى و بازگشت‏به فطرت نخستین است.

  در یکى از اعیاد، آن حضرت فرمود: امروز تنها عید کسى است که خداوند روزه‏اش را پذیرفته و عبادتش را سپاس گزارده است؛ هر روزى که خداوند مورد نافرمانى قرار نگیرد، عید راستین است. عید فطر یکى از دو عید بزرگ اسلامى است که درباره آن احادیث و روایات بی شمارى وارد شده است.

  امیر المؤمنین(ع) در یکى از اعیاد فطر خطبه‏اى خوانده‏اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده‏اند:” اى مردم! این روز شما روزى است که نیکوکاران در آن پاداش مى‏گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و ناامید مى‏گردند و این شباهتى زیاد به روز قیامت دارد. پس با خروج از منازل و رهسپارى به سوى جایگاه نماز عید، خروجتان را از قبر و رفتنتان را به سوى پروردگار به یاد آور و با ایستادن در جایگاه نماز، ایستادن در برابر پروردگارتان را یاد کنید، و با بازگشت‏به سوى منازل خود، بازگشتتان به سوى منازلتان در بهشت‏برین را متذکر شوید.

  اى بندگان خدا کمترین چیزى که به زنان و مردان روزه‏دار داده مى‏شود، این است که فرشته‏اى در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا مى‏دهد و مى‏گوید: هان! بشارتتان باد، اى بندگان خدا که گناهان گذشته‏تان آمرزیده شد! پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید؟ ”

  در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان وارد شده است:

  “پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدى مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایى قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهى و گناهانمان را بشویى و بر ما ببخشایى گناهانى را که در پنهان و آشکارا انجام دادیم…

  خداوندا! در این روز عید فطر، که براى مؤمنان روز عید و خوشحالى و براى مسلمانان روز اجتماع و گردهمایى است، از هر گناهى که مرتکب شده‏ایم و هر کار بدى که کرده‏ایم و هر نیت ناشایسته‏اى که در ضمیرمان نقش بسته است‏به سوى تو باز مى‏گردیم و توبه مى‏کنیم، توبه‏اى که در آن بازگشت‏به گناه هرگز نباشد و بازگشتى که در آن هرگز روى آوردن به معصیت نباشد.”

  انتهای متن/1007/9110

   

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت!"

  نظرات