امروز : سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ برابر است با Tuesday 13 November 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲ ۱:۰۱:۲۴ | کد خبر : 3064
 • تاک پرس : محمد غرضی معتقد است از بین 77 میلیون جمعیت حائز 55 میلیون آرا خواهد بود

  محمد غرضی یکی از چهره های کمتر شناخته شده ای که این روزها کمی بیشتر از قبل خبرساز شده است، چهره ای که بسیاری نه او را می شناسند و نه از مسئولیت ها و سوابق کاری وی اطلاعات شفاف و درستی دارند.
  بسیاری هم با شنیدن اخبار گوشه و کنار مبنی بر احتمال احراز صلاحیت وی برای انتخابات ریاست جمهوری در اولین واکنش با ابهامات بسیار می گویند: غرضی کیست؟

  اما به راستی محمد غرضی کیست؟ آیا سوابق اجرایی قابل دفاعی در نظام جمهوری اسلامی ایران داشته است و با چه انگیزه ای پا به میدان رقابت گذاشته که توانسته از بسیاری از چهره های بیشتر شناخته شده سبقت گرفته و صلاحیتش برای شورای نگهبان احراز شود.

  زندگینامه سید محمد غرضی:
  سید محمد غرضی در سال ۱۳۲۰ در اصفهان، متولد شد و بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سال ۱۳۴۰ خورشیدی، وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شد و موفق به دریافت درجه فوق لیسانس در رشته الکترونیک یا مکانیک گردید. وی در سالهای ۱۳۴۶ و ۱۳۴۷ برای گذراندن دوره‌های تخصصی انتقال و توزیع نیروی برق، عازم فرانسه شد.

  از سال ۱۳۵۳ خورشیدی، زندگی سیاسی خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۵ خورشیدی، برای ادامه مبارزات به خارج از کشور رفت و مدتی را درنجف اشرف به مبارزه ادامه داد. وی، پیش از ترک کشور، به عضویت سازمان مجاهدین خلق ایران در آمده بود. از آن پس، تا رفتن امام خمینی به پاریس و بازگشت او به ایران، همراه امام  بود. غرضی از جمله بنیانگذاران سپاه و یکی از گروه ۴ نفره فرماندهی آن پس از پیروزی انقلاب بود. وی همچنین عضو گروه ۱۲ نفره هماهنگی و مسئول عملیاتهای سپاه بود.

  او از جمله موسسین روزنامه رسالت، قدیمی ترین روزنامه اصولگرای ایران است. او عضو اولین دوره شورای شهر تهران بود. او را می توان از جمله موسسین کمیته امداد انقلاب اسلامی نام برد.

  سمت‌ها ی غرضی:
  پس از پیروزی انقلاب ایران سمت‌های مختلف در سپاه پاسداران، استانداری کردستان و استانداری خوزستان عهده دار گردید. مقام معظم رهبری، رییس جمهور وقت پس از این که ولایتی موفق به کسب رای اعتماد بعنوان نخست وزیر نشد، غرضی را برای نخست وزیری به مجلس معرفی کرد که او هم با ۶۰ نفر موافق و ۸۰ نفر مخالف و ۴۴ نفر ممتنع از ۱۸۴ نفر صاحب رای موفق به کسب رای اعتماد نشد و سپس میرحسین موسوی معرفی و نخست وزیر شد.

  سید محمد غرضی نماینده اصفهان در دوره اول مجلس شورای اسلامی بود. در سال ۱۳۶۰ به عنوان وزیر نفت انتخاب و از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ به عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت مشغول به خدمت بود.

  نظام مهندسی:
  وی از زمان تاسیس سازمان نظام مهندسی کشور تا سال ۱۳۸۹ که احمدی نژاد سید مهدی هاشمی را به ریاست آن گماشت، ریاست این سازمان را برعهده داشت. او در انتخابات سال ۱۳۹۱ این سازمان، نتوانست آرای کافی را کسب کند.

  انتخابات:
  سید محمد غرضی با حضور در ساختمان وزارت کشور برای کاندیداتوری در انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد. وی جزو ۸ فردی است که صلاحیت آنها برای انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری، روز ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ از سوی شورای نگهبان تایید شد.

  سخنان سید محمد غرضی:
  محمد غرضی در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: مساله اصلی سیاست خارجی ایران مساله ارتباط با آمریکاست و بقیه مسائل مرتبط در این سیاست از ارتباط ایران با آمریکا تبعیت می‌کند.

  وی خاطرنشان کرد: ۶۰ سال پیش دولت مصدق با آمریکا مذاکره داشت. پس از آن آمریکایی‌ها کودتا کردند و دولت مصدق را سرکوب نمودند. ملت ایران در ۲۲ بهمن سال ۵۷ جواب کودتای آمریکایی را داد و آمریکا نه تنها در ایران شکست خورد بلکه نفوذ خود را نیز در منطقه از دست داد. ۲۲ بهمن یک تعاملی بود که ما در برابر کودتای ۲۸ مرداد آمریکا انجام دادیم.

  وی ادامه داد: آمریکا جنگ را راه انداخت ما نیز جنگیدیم. آن‌ها که دیدند از جنگ با ما سودی نبردند به عراق و افغانستان حمله کردند. ما در حال حاضر در سوریه با آمریکا تعامل می‌کنیم، چون سوریه هم پیمان با ایران است.

  این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: مذاکره با آمریکا هرگز ولی تعامل با آمریکا باید دائمی باشد. این تعامل به صورت فرامنطقه‌ای و ملی است. ما در دنیا صرف نظر از اسراییل که آن را جزء آمریکا می‌دانیم با کشورهای دیگر روابط عادی داریم. ما با اروپا نیز روابط مناسب داشتیم ولی از دهه ۹۰ میلادی تا به حال آن‌ها به سمت آمریکایی‌شدن رفتند.

  وی گفت: سیاست خارجی خود به خود هیچ مساله‌ای را حل نمی‌کند. سیاست خارجی عبارت است از اقتدار داخلی که در تعامل با کشورهای دیگر انجام می‌گیرد؛ چراکه اگر کشوری گرفتار باشد طبیعی است که دشمن ابتدا اقتدار سیاسی‌اش را می‌شکند و سپس به مردم آن کشور غلبه می‌کند.

  وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که آیا از اصلاح طلبان در کابینه‌ احتمالی خود استفاده خواهید کرد؟ گفت: من نه اصلاح طلب و نه اصولگرا بلکه از متن مردم هستم. معتقدم این تقسیم‌بندی‌ها حاشیه‌ است؛ چراکه این گروه‌ها نتوانستند رایی را که از مردم گرفته‌اند حفظ کنند. هر کدام از بزرگانی که در متن مردم باشند در کابینه‌ام حضور خواهند داشت.

  غرضی ادامه داد: نمی‌خواهم که این بزرگان همراه غرضی باشند و به من پاسخگو باشند، بلکه می‌خواهم این افراد همراه ملت بوده و در مقابل مردم و مجلس جوابگو باشند. من یک روش تعیین می‌کنم و به روش خود نیز می‌ایستم حال هر کس بر این روش بود با همکاری خواهد کرد.

  وی با بیان این‌ اعتقاد که «ما از ابتدای انقلاب یارانه‌ها را اعمال کرده‌ایم» خاطرنشان کرد: به طور مثال ابتدای انقلاب ما بنزین را یارانه‌ای کردیم و هیچ اعتراضی به وجود نیامد. این موضوع در نظر همه‌ دولت‌ها بوده و این دولت‌ها همواره خواهان انجام آن بوده‌اند. ولی همواره این دغدغه را داشته‌اند که این اقدام‌شان منجر به افزایش تورم نشود. در دولتی که این اقدام عملی شد ما دیدیم که در جامعه تورم زیادی ایجاد شد. معتقدم در فازهای بعدی این امر باید به گونه‌ای عمل شود که در جامعه تورم ایجاد نشود. وقتی که دولتی ضدتورم روی کار آمد و توانست تورم را کاهش دهد، در آن صورت است که می‌توان مرحله‌ بعدی هدفمند کردن یارانه‌ها را انجام داد.

  وی با بیان این‌که «ستاد من قلب مردم است» اظهار کرد: چنانچه مردم به حرف‌های من قانع بودند، به من رای می‌دهند و اگر با این حرف‌ها قانع نشدند من به رادیو و تلویزیون می‌روم و با آن‌ها سخن می‌گویم. اگر مردم در منازل خود را روی من باز کنند به خانه‌های‌شان می‌روم و با آن‌ها صحبت می‌کنم.

  این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: من در مقام رقابت نیستم، من در مقام تبیین این هستم که دولت ضدتورم به نفع مردم است، من ملت ایران را به آشنایی، صداقت و ذکاوت قبول دارم و همواره پایداری می‌کنم تا مردم روزی به دولتی ضد تورم روی بیاورند. دولت ضد تورم به ستاد و بلندگو احتیاج ندارد. بلکه به انبعاث اجتماعی احتیاج دارد.

  وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که دولت ضدتورم چه سیاست‌های حمایتی برای فقرا و نیازمندان در پیش خواهد گرفت؟ مطرح کرد: دولت یک درآمد و یک هزینه دارد و چنان‌چه می‌خواهد ضدتورم باشد باید این دو با هم برابر باشند. حمایت از خانواده‌های بی‌سرپرست نیز جزء هزینه‌های دولت است و دولت باید در این زمینه به گونه‌ای عمل کند که اصل قضیه یعنی تورم به هم نخورد.

  وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که پرسید آیا شما ۵۵ میلیون طرفدار دارید؟ اظهار کرد:‌ من همواره گفته‌ام ۵۵ میلیون +۱ و این به این معنی است که من یک نفر به همراه ۵۵ میلیون نفر دیگر خواهان دولت ضد تورم هستیم.

  غرضی در پاسخ به سوال که آیا در ادامه راه کناره‌گیری خواهید کرد؟ گفت: هنگام ثبت نام فردی به من گفت: آیا به نفع کسی کناره‌گیری خواهید کرد و من در پاسخ به او گفتم من در این افرادی که آمده‌اند هیچ نفعی نمی‌بینم، من ۷۲ سال سن دارم و ۴۰ سال است که به نفع کسی کنار نرفتم. الان هم به نفع کسی کناره‌گیری نخواهم کرد؛ چراکه بقیه افراد شعار من که دولت ضد تورم است را نمی‌دهند.

  وی در پاسخ به سوالی درباره حضورش در دولت موسوی و هاشمی و همکاری با کارگزاران تصریح کرد: من نه عضو کارگزاران بودم و نه از منطق سیاسی‌شان دفاع کردم. من در دولت‌های موسوی و هاشمی به مدت ۱۶ سال حضور داشتم. چون با امام بودم، امام و مسوولین آن دوران مرا به عنوان استاندار و وزیر معرفی می‌کردند. نه عضو کارگزاران هستم و نه با اصلاح‌طلبان و اصولگرایان ارتباط دارم و با هیچ یک از این‌ها نیز جلسه‌ای نداشتم.

  وی در پاسخ به این‌که نظر شما در مورد قضایای سال ۸۸ چیست؟ ابراز عقیده کرد: دولت‌های متورم فقط جیب مردم را خالی می‌کنند، مردم با انقلاب اسلامی مخالف نیستند ولی با دولت‌هایی که جیب‌شان را خالی می‌کنند مخالفند. بعد از دولت هاشمی خاتمی آمد و به یک سال نرسیده دلار ۹۰۰ تومان شد، و بر مردم فشار وارد شد. من نه جریان سال ۷۸ و نه جریان سال ۸۸ را سیاسی نمی‌دانم، بلکه معتقدم این‌ها اتفاقاتی است که دولت‌ها باعث‌ شده‌اند.

  این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان این‌که «پایگاه اجتماعی انقلاب از هر گروه سیاسی قوی‌تر است» اظهار کرد: گروه‌های سیاسی همواره در حاشیه‌ مردم قرار داشتند، آن‌چه که باعث شد که اتفاقات سال ۷۸ و ۸۸ بیافتد دولت‌ها بودند.

  وی در پاسخ به سوالی درباره شخصیت هاشمی هم مدعی شد: شخصیت او بعد از انتشار کتاب مبارزه با استعمار شروع شد و در سال ۴۳ که منصور اعدام شد او نیز جزء متهمین این کار بود. او در جریان یکسری اعتراضات خیابانی مدت زیادی به زندان افتاد. بعد از جریان انقلاب نیز مسوولیت حزب جمهوری اسلامی را بر عهده گرفت این حزب که تشکیل شد، اختلاف نظر در انقلاب آغاز گردید. یعنی عده‌ای عضو حزب و صاحب قدرت بودند و مجلس را در دست گرفتند و عده‌ای نیز عضو حزب نشدند. این حزب وقتی قدرتمند شد کم کم اختلافات به جایی رسید که در سال ۵۶ این حزب حذف شد. هاشمی پس از آن رییس مجلس و رییس جنگ بود. سپس بعد از رحلت امام به ریاست جمهوری رسید و او در حال حاضر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. من در مورد صلاحیت او نمی‌توانم نظری بدهم؛ چراکه نظر نظر شورای نگهبان است. همان شورایی که صلاحیت او را بررسی کرد صلاحیت مرا نیز بررسی کرد و در شرایطی که خیلی‌ها به تایید شدن صلاحیت من فکر نمی‌کردند من تایید شدم.

  وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا شورای نگهبان از شما برنامه‌ای درخواست کرده است، گفت: من از شورای نگهبان خواهش کردم که از من برنامه بخواهند ولی آن‌ها گفتند که برنامه‌ای نمی‌خواهیم.

  انتهای /9110/1007/ص/ق

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "محمد غرضی کاندیدای ۱+۵۵"

  نظرات