امروز : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ برابر است با Monday 10 December 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ۷:۴۴:۴۰ | کد خبر : 19719
 • رئیس کل بانک مرکزی با تشریح بسته جدید خروج غیرتورمی از رکود، گفت: از چند ماه قبل کمیته ای در تک تک بانک‌ها شکل گرفت و یکی از حساس ترین کارها طبقه بندی پرونده ها و علت یابی آنها است، اخیرا هم ریاست قوه قضائیه دستور تشکیل یک مجتمع تخصصی را داده اند که می تواند به وصول مطالبات نظام بانکی سرعت بدهد

   به گزارش  تاک پرس به نقل از دانا، ولی الله سیف در برنامه گفتگوی ویژه خبری یک شنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر اینکه یکسان سازی نرخ ارز منوط به شفاف شدن شرایط بین المللی است گفت: آن زمان شاهد تورم بالای شتابان بودیم در حالی که رکود اقتصادی عمیقی هم وجود داشت.

  وی افزود: تورم نقطه به نقطه در خرداد 92 به حدود 45 درصد و تورم متوسط به 35 و 9 دهم درصد رسیده بود. تورم در مهر 92 به 40 و یک دهم درصد رسید و محاسبات بانک مرکزی و آمار حکایت از رشد اقتصادی منفی 6 و 8 دهم درصد داشت.

  رئیس کل ببانک مرکزی اظهارداشت: تلاطم بازار ارز هم در آن زمان کاملا روشن بود از اینرو طبیعتا اولین تصمیم دولت باید ایجاد ثبات و آرامش قابل قبول در اقتصاد بود چرا که در اقتصاد بی ثبات سرمایه گذار جرات تصمیم گیری ندارد.

  سیف به دستاوردهای بسیار مثبت دولت در یکسال اخیر اشاره کرد و گفت: تورم نقطه به نقطه در تیر 93 به 14 و 6 دهم درصد و متوسط تورم به 25 و 3 دهم درصد رسید که این بسیار نتیجه مطلوبی است. به دلیل رعایت دقیقا انضباط پولی و مالی، نوسانات ارزی به شکل بسیار مطلوبی مهار شد و بازار ارز ثبات نسبی را پیدا کرد.

  وی گفت: بی اطمینانی از اقتصاد خارج شده و این امر پیش نیاز حرکت به سمت برون رفت از رکود و شکوفایی اقتصادی است و با همبستگی، برنامه ریزی متمرکز و هماهنگی که تیم اقتصادی دولت دارد و اعضای کابینه نسبت به آن پایبند هستند می تواند این حرکت آغاز شود.

  رئیس کل بانک مرکزی افزود:‌ به همین جهت دولت اقدام به تدوین بسته خروج از رکود کرد و خوشحالیم که این کار تمام شده و علاوه بر لایحه ای که به مجلس تقدیم شد، روز سه شنبه هم طی همایش بزرگی که با دعوت از فعالان اقتصادی و استادان دانشگاه ها برگزار می شود، این بسته به صورت مشروح عرضه خواهد شد، بسته ای که می تواند آثار بسیار مثبتی در جهت گیری های آینده اقتصادی کشور داشته باشد.

  سیف در ادامه سخنان خود رفتن افراطی به سمت بنگاهداری را نمونه ای از بی انضباطی پولی خواند و گفت: انضباط بانک ها، انضباط بازار پول است و دقیقا باید رعایت شود از این رو بانک ها حتما باید به حد نصاب مجاز برگردند.

  وی افزود: دامنه سه ساله ای تعریف شد که طی آن هر سال بانک ها یک سوم تخطی خود از میزان مورد قبول بانک مرکزی را اصلاح کنند تا بنگاه های اقتصادی که در آنها هستند به حد نصاب برسد. نرخ تورم 25 درصد به عنوان حداکثر توسط دولت اعلام شد و هم اکنون با دستاوردهای حاصل شده پیش بینی ما حتما خیلی کمتر از 25 درصد برای پایان سال 93 است.

  رئیس کل بانک مرکزی یکی از روش های افزایش توان تسهیلات بانک ها را تمرکز روی مطالبات لاوصول و غیرجاری ذکر کرد و افزود: حدود 85 هزار میلیارد تومان از تسهیلات نظام بانکی لاوصول مانده است که سررسید آن سپری و قفل شده اند.

  وی تصریح کرد: روشی که ما برای رسیدن به نتیجه در پیش گرفتیم بررسی این مطالبات است به گونه ای که بخشی از آنها لزوما سوء‌جریان نبوده و می تواند به علت نوسانات شدید نرخ ارز یا مشکلاتی باشد که از ناحیه تحریم ایجاد شده است.

  سیف گفت: از چند ماه قبل کمیته ای در تک تک بانک ها شکل گرفت و یکی از حساس ترین کارها طبقه بندی این پرونده ها و علت یابی آنها است، اخیرا هم ریاست قوه قضائیه دستور تشکیل یک مجتمع تخصصی را داده اند که می تواند به وصول مطالبات نظام بانکی سرعت بدهد.

  رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: مشتریانی هستند که می توانند با مقرراتی که ما وضع کردیم مطالباتشان لاوصول و کارشان قفل شود، از اینرو بانک باید از آنها دعوت کند تا در صورت داشتن توجیه اقتصادی تسهیلات جدیدی به آنها برای به حرکت درآوردن خط تولید اعطا و آنها بتوانند دیون خود را بازپرداخت کنند.

  سیف تصریح کرد:‌ یکی از دستاوردهای این کمیته ها گزارشی بود که به صورت محرمانه برای ریاست قوه قضائیه مبنی بر درشت ترین پرونده هایی که الان در مرجع قضایی هست، فرستاده شد از اینرو کار شروع شده و همه اینها منجر به این خواهد شد که توان 240 هزار میلیاردی بانک ها برای اعطای تسهیلات به 280 هزار میلیارد تومان برسد،‌ یعنی پیش بینی می کنیم 40 هزار میلیارد تومان منبع جدید ایجاد شود.

  وی اولین نیاز واحدهای تولیدی را تامین سرمایه در گردش ذکر کرد و گفت: منابع محدود است و از آن باید برای به حرکت در آوردن خط تولید و نیز طرح هایی که به مرحله بهره برداری نزدیک شدند به عنوان اولویت استفاده کرد. شروع سرمایه گذاری جدید در اولویت ما نیست از این رو بانک ها باید از آن پرهیز کنند.

  رئیس کل بانک مرکزی دو مطلب اساسی در سیاست های ارزی را یکی ایجاد تعادل، آرامش و ثبات در بازار ارز و یکسان سازی نرخ ارز و دیگری را ایجاد مقررات آسان و قابل درک برای فعالان اقتصادی دانست و گفت: در سیاست اول، شرایط توام با آرامش را در بازار ارز داریم و هدف بانک مرکزی این است که در اولین فرصت شرایط تک نرخی شدن ارز را داشته باشد اما این امر منوط به تحقق پیش نیاز آن است که مهم ترین پیش نیاز شرایط بین المللی است.

  سیف افزود: بانک مرکزی بر این باور است تا قبل از شفاف شدن شرایط بین المللی به دنبال یکسان سازی نرخ ارز نرود. یکی از بزرگترین مشکلات فعالان اقتصادی به ویژه کسانی که با ارز سر و کار داشتند، غیر از تلاطم بازار ارز، ابهامات بسیار و گاهی تناقض هایی بود که در دستور العمل های بانک مرکزی وجود داشت.

  وی افزود: سردرگمی ایجاد شده بود بین فعالان اقتصادی با بانک هایی که کار می کردند و بین بانک ها و بانک مرکزی، از اینرو در آذر 92 بخشنامه ای صادر شد که تمام ابهامات و تناقض ها را بتواند شفاف کند.

  رئیس کل بانک مرکزی از آماده سازی نرم افزاری در جهت انضباط بانکی خبر داد و گفت: با این نرم افزار، خیلی راحت و به سرعت، از پاس شدن یک برگ چک از بانکی که می خواهد از منابع بانک مرکزی استفاده کند، جلوگیری می شود.

  سیف افزود: این انضباط بانک ها را وادار می کند که حساب منابع و مصارف و نقدینگی های خود را داشته باشند و با این روش ها است که می توان انضباط را حاکم کرد. آن روش هایی که در گذشته وجود داشت از جمله در مورد چگونگی تامین مالی مسکن مهر که واقعا یکی از بدترین روش ها بود برای طرحی که می توانست مثبت باشد ولی منابع آن عمدتا با دست کردن در جیب افراد فقیر تامین شده بود و آثار تخریبی را در اقتصاد به وجود آورد.

  وی در مورد بسته خروج از رکود گفت: یکی از ویژگی های این بسته آن است که به هیچ وجه بر مبنای شرایط خیلی خوش بینانه پی ریزی نشده است بلکه مبنای آن شرایط موجود است و اگر تحول اساسی پیدا شود، آثار آن را بعدا باید توضیح دهیم.

  رئیس کل بانک مرکزی مهم ترین وظیفه این بانک را صیانت از سپرده های مردم دانست و گفت: موسسه ای که زیر نظارت بانک مرکزی نباشد ممکن است منابع مردم را هدر دهد. با توجه به نوع هماهنگی که در تیم اقتصادی دولت وجود دارد و نوع حساسیت و نگاه رئیس جمهور و جهت گیری که برای رسیدن به تورم یک رقمی در سال 95 وجود دارد،‌ این انضباطی که در اقتصاد وجود دارد و آرامش و اطمینانی که به وجود آمده پیش بینی من این است که شرایط بسیار مطلوبی خواهد بود.

  وی تصریح کرد: ما می توانیم به تدریج انضباط لازم را به اقتصاد برگردانیم و جایگاه مناسبی پیدا کنیم. صندوق بین المللی پول اقداماتی را که جمهوری اسلامی ایران در یکسال گذشته انجام داده به عنوان یک معجزه تلقی می کند و خوشبختانه این دستاوری مهم تر از کسب آن، نوید موفقیت های بزرگتری را برای آینده می دهد.

  انتهای پیام/

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "ارسال گزارش محرمانه به قوه قضائیه"

  نظرات