امروز : سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ برابر است با Tuesday 16 July 2019 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ ۱۰:۰۱:۴۹ | کد خبر : 28256
 • یادداشت:
  در ایام نوروز فاطمی به جای تکیه بر خوشی های محض و برخی بیهودگی ها در دید بازدیدها، شایسته است به رشد و کمال یکدیگر اهتمام بوزیم و در حق یکدیگر محبت روا داریم و به رزق ها و کمبودهای اطرافیانمان توجه کنیم.

  در ایام نوروز فاطمی به جای تکیه بر خوشی های محض و برخی بیهودگی ها در دید بازدیدها، شایسته است به رشد و کمال یکدیگر اهتمام بوزیم و در حق یکدیگر محبت روا داریم و به رزق ها و کمبودهای اطرافیانمان توجه کنیم.

  صبح قزوین، در آستانه حلول سال جدید و شروع ایام نوروز و نیز تقارن این ایّام با شهادت حضرت فاطمۀ زهرا(س) قرار داریم؛ مقوله‌ای که می‌تواند به نوبه خود برخی از بدعت‌ها را که به اشتباه در قالب آداب و سنن به درون خانواده‌ها راه یافته است را تغییر دهد، و انسانها را به فکر و اندیشه وا دارد که از عظمت این بانوی بزرگ جهان هستی بدانند، زیرا به  بیان امام رضا(ع) که فرمودند: «در دید و بازدیدها احادیث و سخنان ما را مطرح کنید» می‌توان دریافت که در اوقات صله‌رحم شایسته است وقت ما به بیهودگی سپری نگردد، و گذران عمر ما با طرح معارف اهل بیت(ع) و بهره‌گیری از آموزه‌های ناب آن انسان‌های کامل به رشد و کمال جامعه اسلامی منتهی گردد.

  از این رو نوروز فاطمی را می‌­توان بسیار متمایز از سایر اوقات گذراند و با طرح و انتقال معارف فاطمی و نیز تقویت صله‌رحم مؤثر و مطلوب، در راستای رسیدن به نیکی و دستگیری از نیازمندان از فامیل و آشنایان اقدام نمود.

  در تشریح این امر باید گفت صله‌رحم تنها به این نیست که خانواده‌ها چند دقیقه دور هم بنشینند و با چند مباشرت ساده و صرفاً کلامی از کنار یکدیگر متفرق شوند و هر کس به دنبال کار خود رود تا سال آینده که احیاناً چند دقیقه دیگر نیز برای خانواده و ارحام خود وقت بگذارند و این سیر نادرست همچنان تکرار گردد.

  بلکه صله‌رحم مطلوب که مورد تأکید اهل بیت (ع) به ویژه حضرت صدیقۀ کبری(س) است هم چنان که در خطبه فدکیه آن حضرت بر ضرورت صله‌رحم  تأکید شده است،  این است که آنچه باعث رشد و رویش افکار و اندیشه‌های اعضای فامیل و اقوام و آشنایان می‌شود توجه به مفهوم اصلی صله یعنی اتصال میان آنها است، تا رحم‌ها به یکدیگر وصل شوند و قرب و نزدیکی به وجود آید.

  لذا در ایام نوروز فاطمی به جای تکیه بر خوشی‌های محض و برخی بیهودگی‌ها در دید بازدیدها، شایسته است به رشد و کمال یکدیگر اهتمام بوزیم و در حق یکدیگر محبت روا داریم و به رزق‌ها و کمبودهای اطرافیانمان توجه کنیم، تا نوروز فاطمی همه مردم به خوبی و معروف منتهی شود نه خوشی صرف، لذا بین خوبی و خوشی باید تفاوت قائل شد؛ زیرا متأسفانه دیده می‌شود رفت و آمدهای خانوادگی تنها با هدف رسیدن به خوشی صرف و اندکی وقت گذرانی و خندیدن و گفتن طنز سپری می‌شود نه برای خوبی و نیکی، زیرا محوریت این خوش گذرانی‌ها در دیدوبازدیدها که بعضاً با اهمال کاری‌هایی و روا شمردن برخی حرام‌ها همراه می‌شود و حفظ برخی حریم‌ها میان محرم و نامحرم به بهانه شاد بودن، لگد مال می‌شود، برای خانواده‌ها رشد نمی‌آورد.

  بلکه باید گفت در بهار طبیعت باید همگان به فکر رویش و زیادتی و رشد خوبی‌ها در میان خود و خانواده و اقوام و آشنایان خود باشند که به بیان امام رضا(ع) طرح سخنان ائمه معصومین در این جلسات می‌تواند بهترین فرصت برای خوشه چینی ازمعارف اهل بیت(ع) به ویژه آموزه‌های فاطمی سپری گردد.

  لذا نباید فراموش کنیم که به فرمایش حضرت علی (ع) گناه نکردن روزانه موجبات تحقق عید و استحقاق پاداش را برای بندگان فراهم خواهد کرد و برخی آموزه‌ها در نوروز هم چون افراط در خرید و هجوم مردم به مراکز تجاری و خرید اجناس و کالاهای غیر ضروری و لوکس، مصرف‌گرایی، مُدگرایی،چشم و هم چشمی… که بعضاً منبعث از آموزه‌های غربی به ویژه آموزه کریسمس در جوامع غربی است نمی‌تواند موجبات رشد انسان را فراهم نماید بلکه تنها به ظاهر موجبات خوشی و وقت گذرانی و خودنمایی را فراهم خواهد کرد.

  لذا شایسته است در وقت تحویل سال به تحویل و حسابرسی از اعمال خود بیندیشیم و با طرح سخنان اهل بیت(ع) در این ایام به خرید لباس تقوا و خانه تکانی از دل جان و غبارزدایی از قلب خود با استفاده از معارف فاطمی، نوروز امسال را به شروعی برای حصول به رشد و سعادت تبدیل سازیم و بهار طبیعت را با بهار رویش و بینش فاطمی عجین سازیم.

  نویسنده: مهدی نجفی

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "نوروز فاطمی فرصتی برای رویش تقوا"

  نظرات