امروز : یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ برابر است با Sunday 20 January 2019 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ ۹:۵۴:۰۳ | کد خبر : 38608
 • گزارش:
  اوایل که باید در پیاده رو به مردم اشانتیون عطر می‌دادم خجالت می‌کشیدم اما الان برایم عادی شده است.

  به گزارش سرویس خبر تاک پرس به نقل از شاخص نیوز، با هیجان می‌آید جلو و کاغذ عطری را می‌دهد به دستم و ماه تولدم را می‌پرسد. به ویترین عطرهایش اشاره می‌کند « همه عطرهام مارک اصله با ماندگاری بالا… عطر همه ماه‌های تولد دارم میخواین امتحان کنید؟»

  اگر آن شال باریک، قسمتی از موهای مدل پسرانه‌اش را نپوشانده بود با آن حرکات و لحن پسرانه‌ای که داشت باورت نمی‌شد دختری ۱۸یا ۱۹ ساله باشد. منتظر جوابم نمی‌ماند و در ازدحامی از دختران هم سن و سال‌اش که دوره‌اش کردند گم می‌شود.

  با فاصله چند خیابان آن طرف‌تر ویترینی با همان آب و رنگ کنار ورودی فروشگاهی زیر دیوار جا خوش کرده بود.

  دختر جوان با چهره منجمد شده زیر آرایش غلیظ با همان جملات آشنا به تست عطرهایش دعوتم می‌کند « عطرهای ما رو تست کنید پشیمون نمیشین، عزیزم ماه تولدت چیه؟»

  نزدیک‌تر می‌روم و شروع به درددل می کند؛ دختر عطرفروش جوان با اشاره به شرایط کاری و درآمدش گفت: ماهی ۱۰۰ تومن دستمزد می‌گیرم اما باید زرنگ باشی و در ماه جنس بیشتری به‌ فروش برسانی.

  وی با عنوان اینکه تحصیلاتش تا مقطع فوق دیپلم است، ادامه داد: اوایل که باید در پیاده رو به مردم اشانتیون عطر می‌دادم خجالت می‌کشیدم اما اکنون برایم عادی شده است.

  وی با بیان اینکه از کارش راضی نیست، عنوان کرد: بابت تحصیلات و گرفتن مدرک پول زیادی خرج کرده‌ام و تاکنون کار مناسبی پیدا نکرده‌ام و چاره‌ای جز این کار نداشتم.

  اشانتیون عطرم را می‌گیرم و در راه به خود می‌اندیشم، در این شهر چند دختر و زن جوان به مشاغل خیابانی می‌پردازند؟ چرا باید ارزش و مقام دختران شهرم مانند این تکه‌های کاغذ بعد از یک بار تست کردن زیر پا لگدمال شود؟ آیا این دستمزدهای ناچیز بهای گوهر ارزشمند زنان شهر من است؟! ریشه و علت این آسیب‌ها را کجا باید یافت؟

  Looking-for

  در این خصوص فاطمه محمدبیگی مسئول کارگروه بسیج جامعه زنان استان قزوین در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به اینکه اسلام حضور اجتماعی زن را براساس رعایت معیارهای عفاف و حیا نه تنها پذیرفته بلکه به این عرصه اهمیت زیادی داده است، اظهار کرد: زنان در عرصه های مختلفی موفق هستند زیرا نظم پذیری، وجدان کاری و اراده جدی در انجام وظایف محوله دارند.

  این کارشناس افزود: براساس دین اسلام وظایف زن و مرد مطابق با فطرت آنان در نظر گرفته شده اما اینکه امروزه اشتغال به عنوان عنصر اصلی حضور اجتماعی زنان محسوب می‌شود ،نظر اسلام اصیل نیست.

  محمدبیگی با بیان اینکه حضور اجتماعی زنان جنبه‌های متعددی دارد، گفت: بانوان باید مشاغلی نیمه وقت و اجتماعی با ماهیت آرام و جنس خودشان انتخاب کنند تا به تزلزل بنیاد خانواده نشود.

  وی با اشاره به نقش مهم همسرداری و مادر بودن، تصریح کرد: هر چیزی که به این نقش بنیادین آسیب بزند زن را از دایره تعادل خارج کرده و منجر به خستگی مفرط، احساس آشفتگی ذهنی، سوء استفاده‌های مختلف مالی،جنسی و آزار روحی زن خواهد شد.

  مسئول کارگروه بسیج جامعه زنان استان قزوین ادامه داد: آسیب های اجتماعی زنان در جامعه فروپاشی خانواده، زبین رفتن امنیت روانی و تربیت نا صحیح فرزندان را به دنبال دارد به طوری که این فرزندان بدون هویت مشخص در اجتماع پراکنده‌اند و هر جرمی را مرتکب می‌شوند.

  آسیب‌های اجتماعی زنان تغییر تدریجی و آرام ارزش‌ها است

  این مسئول ریشه این معضلات را تغییر تدریجی و آرام ارزش‌ها، وارونگی اعتقادات در اثر غفلت‌ها و برنامه‌ریزی دشمن با تهاجم فرهنگی از طریق رسانه‌های اجتماعی عنوان کرد.

  محمد بیگی استدلال کرد: تغییر نگرش‌ها در اثر تبلیغات متعدد، مدگرایی، فرهنگ اومانیسم، خود محوری، لذت طلبی، ترویج فرهنگ غربی و مصرف گرایی است.

  وی اضافه کرد: فرهنگی که در آن ازدواج و فرزندآوری قبیح و بی‌کلاسی شمرده می‌شود ولی کار در مشاغل کاذب آن هم با حقوق ناچیز و متاسفانه بعضاً محیط  ناامن اخلاقی و استفاده تجاری از زن، شان و منزلت او را در ظاهر بالا می‌برد.

  مسئول کارگروه بسیج جامعه زنان خاطرنشان کرد: بزرگ کردن مشکلات اقتصادی میان فرزندان، تجمل، چشم و هم چشمی، رقابت با دوستان، امکان دسترسی به موقعیت اجتماعی برای یافتن گزینه‌های ازدواج و ناامیدی از ازدواج در سنین جوانی، دختران را به سمت اشتغال برده و فضای سرد عاطفی خانواده‌ها و کاهش روابط گرم همسایگی و فامیلی به این مسئله دامن زده است‌.

  این کارشناس با بیان اینکه درصد کمی از زنان به دلیل فقر اقتصادی به مشاغل خیابانی روی می آورند، گفت: فقر فرهنگی و عاطفی، جوزدگی و نشناختن اصول خانواده‌داری علت عمده این معضل است چرا که اگر فرهنگ قناعت را دوباره احیا کرده و ساده زیستی را رواج دهیم می‌توانیم شاهد آرامش بسیاری از خانواده‌ها در کنار مادران و دختران باشیم.

  محمدبیگی تاکید کرد: دختران ایرانی با استعداد، آرمان گرا و با انگیزه هستند که می‌خواهند خود را در سطح جامعه نشان دهند اما متاسفانه تنها مجرای بروز این استعدادهای عظیم توسط رسانه ها، ماهواره‌ها و… حضور با پوشش نامناسب با جاذبه جنسی  معرفی شده است.

  تخریب منزلت خانواده ظلم بزرگ دنیای غرب است

  وی با اشاره به ظلم بزرگ دنیای غرب و فرهنگ امپریالیسم به زنان، اذعان کرد: این فرهنگ منحط و شکست خورده در کشورهای مسلمان وارد می‌شود و ارزش‌های اصیل شرقی و اسلامی را از زنان می‌گیرد تا نتوانند روی پای خود بایستند و نسلی دانشمند و شجاع را تربیت کنند.

  مسئول کارگروه بسیج جامعه زنان بیان کرد: زنی که ملاک برتری‌اش جاذبه جنسی‌ اوست هرگز بیشتر از آن موضوع پیشرفت نخواهد کرد و این همان هدف جنگ نرم است تا جامعه را از نیروهای خلاق علمی و کاری تهی کند.

  این کارشناس ادامه داد: خانواده به عنوان اساسی‌ترین بنیان جامعه، مسئول انتقال ارزش‌ها از نسلی به نسل دیگر، فراگیر نمودن آداب و رسوم، ایجاد امنیت و آرامش روحی و مسئول هویت بخشی به افراد می‌باشد پس نقش زنان سنگین و بی بدیل است.

  محمدبیگی با اشاره به عده‎ای که حضور بی‌حد و مرز زنان در هر شغلی را روشنفکری می‌پندارند، گفت: روشنفکر واقعی با مقایسه کشورهای غربی و جامعه جهانی به خوبی در می‌یابد که زنان اغلب در غرب با جاذبه‌های جنسی خود در اجتماع سنجیده می‌شوند.

  وی با بیان اینکه زنان ایرانی در محیطی امن و آزاد در پرتو حجاب به تحصیل و پیشرفت می‌پردازند، تصریح کرد: جامعه غرب خانواده و هویت اصیل خود را از دست داده و حالا نسخه شکست خود را برای جامعه ما می‌پیچد.

  این مسئول یادآور شد: جامعه غرب به دنبال احیاء مجدد خانواده است و موسسات خانواده محور تاسیس و طرح‌های تشویقی ازدواج، فرزند آوری و حمایت از زنان خانه‌دار را اجرا می‌کنند.

  روشنفکران غرب‌زده در غفلت‌های خود غوطه‌ور شده‌اند

  وی عنوان کرد: متجددین و روشنفکران غرب‌زده همچنان بر طبل قدیمی و پوسیده پنجاه سال قبل غربی‌ها می‌کوبند چیزی که خود غرب به شکست در آن اذعان کرده است.

  مسئول کارگروه بسیج جامعه زنان با تاکید بر اینکه باید کرسی‌های آزاد اندیشی در خصوص آسیب‌شناسی و باید و نبایدهای اشتغال زنان برگزار شود، ابراز کرد: این کم کاری متولیان فرهنگی و سیاسی کشور است که این موضوعات برای جوانان واشکافی نشده و آن‌ها را در معرض هجوم شدیدترین حربه‌های جنگ نرم قرار می‌دهد.

  محمدبیگی با اشاره به اینکه خداوند قسمتی از مقام ربوبیت خود را به جنس زن هدیه داده تا بتواند نوزادی را چنان پرورش دهد که هستی را تحت قلمرو خود درآورد وبه کمال الهی برسد بیان کرد: جامعه امروز تشنه روشنگری و هدایت است و افراد کمی این نکات را مطرح می کنند.

  وی افزود: برنامه ریزی‌های الویت‌دار فرهنگی حتی دیر بازده، اجرای بیمه‌های زنان خانه‌دار و تضمین امنیت شغلی از وظایف مسئولان حوزه زنان است.

  این کارشناس با بیان اینکه باید با پالایش علوم انسانی و استخراج منابع علمی غنی اسلامی تمدن جهانی را پایه ریزی کرده و به تمام دنیا انتشار داد تاکید کرد: زنان و دختران این سرزمین باید با مطالعه و شناخت ابعاد وجودی زن به نقش محوری خود در اجتماع پی ببرند و مردان موظف هستند با تکریم زنان خود و احترام به مادران به جایگاه زن بها دهند.

  کلام آخر؛

  هر چند استفاده از زنان جوان برای فروشندگی انواع و اقسام کالاها، موضوعی است که به دلیل افزایش روبه رشد آن دیگر موجب تعجب کسی نمی شود اما جای تاسف است که اغلب این فروشندگان دختران جوان و تحصیلکرده‌ای هستند که به دلیل بی ‌توجهی مسئولان در اشتغال‌زایی آنها به چنین شغل‌هایی روی آورده اند.

  از طرفی برازنده زنان یک جامعه ایرانی اسلامی نیست که شان و منزلتشان در اثر این شغل‌ها یا بهتر است بگوییم آسیب‌های اجتماعی زیر سوال برود.

  به امید روزی که با برنامه‌ریزی و حمایت مناسب از زنان شاغل و جویای کار دیگر شاهد چنین معضلاتی نباشیم و با هدایت و روشنگری درست دختران جامعه از نفوذ فرهنگ بیگانه که معصومیت و پاکی آن‌ها را به منجلاب می‌کشد جلوگیری شود.

  انتهای پیام/

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "آسیب‌های اجتماعی زنان از نوع عطری/ ارزش و مقام دختران دستمایه سودجویان/ تخریب منزلت زنان ظلم بزرگ دنیای غرب به خانواده است"

  نظرات