امروز : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ برابر است با Monday 10 December 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ۹:۴۸:۵۶ | کد خبر : 35721
 • یادداشت:
  تحریم ها که در این سال ها به اوج خود رسیده وغرب تمام تلاش خود را به صورت مضاعف افزایش می دهدجمهوری اسلامی در هیچ برهه زمانی کوتاه نیامد و ایستادگی و مقاومت را در این زمینه نیز به رخ آنان می کشید.

  تاک پرس: با وجود تحریم های دشمن باید مقاومت اقتصادی و مقابله با مکر وحیله ی غربیان یک الگوی مناسب میداشت، یک الگو که جهانی باشد و تمام ملت های مسلمان و غیر مسلمان که می خواستند در برابر ظلم بایستند بتوانند از آن پیروی کنند .در این برهه زمان بود که رهبر کبیر جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله امام خامنه ی الگوی اقتصاد مقاومتی را مطرح نمودند،اقتصادی که تنها برون رفت کامل از دسیسه ی دشمن  و میزان نفوذ پذیری آن از جانب سایر مسائل بسیار کم و ناچیزمی باشد. اقتصاد مقاومتی ، پایدار و قابل اطمینان .

  22 بهمن 1357 روزی بود که ملت ایران آن را درتاریخ خود نه تنها به عنوان یک روزتاریخی بلکه به عنوان یک نقطه ی عطف در نظام حکومت اسلامی ثبت نمود . نظامی که برای اولین بار تحت عنوان حکومت اسلامی در ایران به وجود آمد نظامی که سراسر خیر وبرکت بود و دستاورد بیشماری آن آنچنان زیاد است که در این یاداشت مجال پرداختن به آن نیست. بوجود آمدن این نظام الهی و نابودی طاغوت ستم شاهی سراسر جهان اسلام غرب را دچار تحولات و چالشهای بنیادی کرد.

   از الگو شدن مقاومت مردم ایران برای کشور مستعمره و تحت حکومت طاغوت گرفته تا ایجاد رعب و وحشت در میان طاغوطیان که به چشم خود ساقط شدن هم پیمانان خود را دیده بودند و به شدت احساس خطر می کردند. انقلاب ایران برای اینان قابل قبول شد زیرا انقلاب ایران یک الگوی فراملی بود انقلابی که مقابل تمام کفر و ظلم می ایستد فلذا احساس خطر نموده و در راستای تضعیف و شکست این نظام از هیچ تلاشی مظایقه ننموده اند. یکی از این دسیسه های شوم تحریم ملت اسلامی ایران بود. که بلافاصله پس از انقلاب شروع شد و تاکنون نیز ادامه داشته است .

  این تحریم ها در این  سال ها تحریم ها   به اوج خود رسیده وغرب تمام تلاش خود را به صورت مضاعف افزایش می دهدجمهوری اسلامی در هیچ برهه زمانی کوتاه نیامد و ایستادگی و مقاومت را در این زمینه نیز به رخ آنان می کشید.

  در این یاداشت ها می خواهیم به نقش جوانان در راستای تحقق و اعتلای اقتصاد مقاومتی بپردازیم

  در تبیین چیستی این اقتصاد حضرت امام خامنه ی (مد ظله العالی)فاکتور های آن را چنین بیان می دارند:

  1-    یک الگوی متناسب با نیازهای کشور ما است اما منحصر به کشور ما نیست1

  2-    درون زاست و برون گراست درون گرانیست

  3-    مردم بنیاد

  4-    دانش بنیان

  5-    عدالت محور

  6-    همیشه باور خواهد بود به مردم کمک خواهد کرد

  دو عامل مردم بنیادی و دانش بنیان بودن ارتباط زیادی با جامعه ی جوان کشور دارد . در مبحث مردم بنیادی اقتصاد مقاومتی می توان گفت که بدنه اصلی این اقتصاد را مردم تشکیل می دهند. مردمی که با کارهای کوچک و تولید های با توان کم اما فراگیر در آن نفوذ می دارند اقتصادی که پویایی آن را مردم می سازند اما باید دید که در پی مردم کدام قشر است که از توان و تجربه ها، انگیزه های بالاتر برخوردار است . با اندکی  درنگ می توان گفت جوانان این جوانان مرز وبوم هستند که با انرژی و نشاط و توان جوانی خود می توانند پایه گذار آنان باشند که اینکه هم اکنون نیز چنین است .

  اما با اندکی تست و سوددهی منظم تر این قشر بزرگ که حدود 30% از جامعه ی کشور را تشکیل داده اند می توان به افق روشن هم آینده ی اقتصادی استواری امید داشت2

   اما عامل دوم دانش  بنیان بودن است حضرت امام خامنه ای نخبگان و جوانان را ستون اقتصاد دانش بنیان می شمارند .

  اقتصاد دانش بنیان متکی به علم است علمی که اگر بنا به تولید آن باشد مسئولیت خطیر آن به عهده ی توان و علم همین جوانان است. در بررسی علمی تراین مسئله می توان گفت اگر بنا به تولید علم و اقتصاد آکادمیک باشد تنها راه تحصیل آن همین دانشگاها و مراکز علمی می باشد.

   و با توجه به این که مخاطبین و افراد این مجموعه همان جوانان این مرز و بوم هستندپس می توان این نکته را استخراج نمود که در واقع بدون حضور فعال ، پویا و مفید جوانان در مرحله ی تولید علم نمی توان اقتصاد دانش بنیانی را داشت که بتواند الگوی مناسبی در راستای ثبات اقتصادی و عدم نفوذ پذیری از سایر عوامل باشد.پس برای تحقق هر چه بیشتر این مهم نیاز است که فضای مناسب  وآرام به دوراز هرگونه تنش سیاسی وحزبی در دانشگاها برای جوانان آماده ساخت تا در یک فضای آرام هرچه بیشتر و بهتر به سوی تولید علم ودانش روز افزون گام بردارند .

  اینکه چگونه جوانان می توانند به صورت تخصصی تاثیر خود را بر اقتصاد مقاومتی بگذارند، خود یک مقوله است که در این مجال نمی گنجد اما این وظیفه ی تمام مسئولین و دولت است که در راستای نیل به اهداف نظام اسلامی که یکی از آنها اقتصاد استوار است از هیچ تلاشی مضایقه ننمایند.

  1-      بیانات مقامات معظم رهبری06/01/1393

  2-      بیانات مقامات معظم رهبری22/07/1394

  انتهای یادداشت/1007/9110

  نویسنده:هادی طاهرخانی

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "اقتصاد مقاومتی،اقتصادی پویا و جوان محور"
  2 نظر برای “اقتصاد مقاومتی،اقتصادی پویا و جوان محور”
  1. امیرحسین می‌گه:

   بسیار عالی
   نشر بیانات معظم له جذابیت مقاله را دو چندان کرده
   ممنون

  2. امیرحسین می‌گه:

   بسیار عالی
   نشر بیانات معظم له جذابیت مقاله را دو چندان کرده
   ممنون


  نظرات