امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ برابر است با Friday 22 June 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ ۱۴:۲۳:۲۷ | کد خبر : 32482
 • بدهی بیمه ها به بیمارستان ها ودرگیری همیشگی آنها در حال تبدیل شدن به معضل جدی برای طرح تحول نظام سلامت است.

  به گزارش سرویس اجتماعی تاک پرس به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا، به نقل از سلامت نا،این روزها کمبود نقدینگی در بیمارستان ها باعث شده بدهی بیمه ها نقش خونی را پیدا کند که باید در رگ های طرح تحول نظام سلامت جریان پیدا کند.
  کش وقوس بین بیمه ها وبیمارستان ها سالهاست که ادامه داشته است وتبعات این مشکل گریبانگیر سلامت مردم می شود.
  البته با اجرای طرح تحول نظام سلامت امیدی در ارائه خدمات بهتر برای مردم به وجود آمد اما آن طور که از گفته کارشناسنا ن ومسوولان می توان فهمید این است که بدهی بیمه ها به بیمارستان ها طرح تحول را نشانه می رود و رگ حیات این طرح در حال قطع شدن است.
  با اجرای طرح تحول نظام سلامت ودریافت حداقل هزینه از بیمار منبع درامد بیمارستان ها کاهش پیدا کرده است وبرای ارائه خدمات بهتر به مردم مطالبه ان ها از بیمه ها پررنگ تر شده است. معاون در مان وزیر بهداشت رقم بدهی بیمه ها را ۱۵۰۰میلیارد تومان وتاخیری این بدهی را هفت هشت ماهه عنوان کرده است.
  *کاهش کیفیت در بخش خدمات غیر پزشکی
  معاون درمان وزیر بهداشت برکمبود نقدینگی بیمارستان ها تاکید کرد وگفت: بیمارستان‌ها با وجود مشکلاتی که دارند حق دریافت وجه اضافی ندارند، اما بالطبع مشخص است که توان ارائه خدمات آنها کاهش می‌یابد و کیفیت در بخش خدمات غیرپزشکی کمتر می‌شود.
  وی در صحبت های اخیر خود بر مشکلات زیاد بیمارستان ها تاکید کرده وعنوان داشته صدای بیمارستان ها به گوش کسی نمی رسد ومشکلات بیمارستان ها درست منتقل نمی شود.
  معاون وزیر در اظهار نظر دیگری می گوید: اما برای اداره بیمارستان‌ها وصول به موقع مطالبات از سوی سازمان‌های بیمه‌گر بویژه سازمان‌های بیمه‌گر پایه بسیار ضرورت دارد. در حال حاضر که مردم بیش از پیش به بیمارستان‌های دولتی اقبال دارند و از خدمات آنها استفاده می‌کنند، این موضوع ضرورت بیشتری پیدا می‌کند.
  وی از واقعیتی پرده برداشت و افزود: همچنین بیمارستان‌ها در خرید دارو و لوازم مصرفی پزشکی که هزینه بسیار سنگینی دارند و در تهیه به موقع آنها با مشکل مواجه هستند. بنابراین هم برای ارائه خدمات هم برای تهیه دارو و لوازم و حتی برای امور روزمره بیمارستان‌ها مثل تامین انرژی و مواد غذایی، وصول مطالبات بیمه به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین منبع درآمد بیمارستان‌ها ضرورت بسیار دارد.
  با این توضیح معاون وزیر این نگرانی به وجود می آید که با این اوضاع در پس کاهش هزینه های بیمارستانی کیفیت خدمات کاهش پیدا می کند وضرب المثل هر چه پول بدهی آش می خورد مصداق پیدا می کند.مصداقی که در آن سلامت مردم مطرح می شود.
  *بدهی ۳۰۰میلیاردی بیمه ها به مراکز درمانی
  بدهی بیمه ها یک بیماری همه گیر است ودر استان ها هم ردپای آن ها دیده می شود. در اصفهان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در خبری بدهی بیمه ها به مراکز در مانی را ۳۰۰میلیارد تومان اعلام کرد وگفت:بیمه ها بین ۶ تا ۸ ماه بدهی معوقه دارند.
  متاسفانه بیمه های پایه استان اصفهان آنچنان که باید در رابطه با پرداخت تعهداتشان به مراکز ارائه دهنده خدمات سرپایی و بستری خصوصی و دولتی اقدامات مناسبی را انجام نداده اند.
  طلوعی در کنار تبعاتی که پرداخت نشدن بیمه ها برای نظام سلامت دارد به پدیده دیگری هم اشاره کرده وی پرداخت نشدن بدهی بیمه ها به بیمارستان ها را زمینه ساز رشد زیر میزی دانست.
  این نکته ای بود که اصغری رئیس دانشگاه علوم پزشکی هم به آن اشاره کرده ومی گوید؛ اگر منابع مالی مورد نیاز برنامه تحول نظام سلامت به موقع تامین و توزیع نشود، خطراتی مانند افزایش دریافتی های غیر قانونی ( زیرمیزی) بخش درمان کشور را تهدید می کند.
  وی میزان بدهی انباشت شده بیمه ها به دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان از آبان سال گذشته تاکنون را نیز یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد: بیشتر بدهی ها مربوط به تامین اجتماعی است.
  اصغری با تاکید بر اینکه اگر منابع مالی برنامه تحول نظام سلامت به موقع تامین نشود ممکن است برخی از بخشهای این برنامه مانند پزشک مقیم، ابتر بماند، گفت: اگر مجلس شورای اسلامی برای اخذ مالیات سیگار جهت تامین منابع مالی برنامه تحول سلامت همراهی کرده بود اکنون با مشکلات کمتری مواجه بودیم.
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان استمرار برنامه تحول نظام سلامت را منوط به تامین منابع پایدار برای آن خواند و افزود: وزارت بهداشت نیز با صرفه جویی و افزایش بهره وری بدنبال تامین این منابع است.
  *نظام جامع بیمه ای طرحی که متولی ندارد
  نظام بیمه ای، قانونی است که در کشور خاک می خورد ومتولی مشخصی ندارد ومشخص نیست تا کی باید برای به اجرا درآمدن آن منتظر نشست.قاضی زاده نماینده مجلس در یک برنامه تلویزیونی پیرامون بدهی بیمه به بیمارستان ها گفت: در طول تاریخ همواره بیمه با مشکلاتی روبه رو بوده است. به طوری که هر زمان در برنامه اجرایی اصلاحی در نظام سلامت درصدد شکل گرفتن بود با عدم همراهی بین نظام بیمه ای روبه رو بودیم.
  نماینده مجلس شورای اسلامی در این برنامه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا بیمه ها به شکل صندوق عمل می کنند افزود: قوانین متعددی در زمینه اصلاح هدفگذاری های نظام بیمه ای در کشور موجود است. لذا تجمیع منابع در این حوزه پیش بینی شده است.
  قاضی زاده با بیان این که عزمی برای اجرای آن دیده نمی شود اضافه کرد: در دولت گذشته و در حال حاضر حرکتی به سمت تجمیع منابع نمی بینیم.
  *تامین اجتماعی از دولت طلب دارد
  سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک سازمان بزرگ کشور خود یک بدهکار بزرگ است. اما مسوولان این سازمان هم در دفاع از سازمانی که نتوانسته حمایت مناسبی از بیمه شدگان خود داشته باشد وهمیشه به جهت خدمات نامناسب وحمایت های اندک بیمه ای، مورد اتهام بیمه شدگانش بوده است به طلب خود از دولت اشاره داشته است .
  معاون درمان سازمان تامین اجتماعی در خصوص نقش طرح تحول نظام سلامت بر سازمان تامین اجتماعی می گوید: از ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت به دلیل این که اجرای این طرح بار مضاعف بر سازمان های بیمه گر تحمیل کرد و این بار فراتر از آن چیزی بود که بیان می شد مشکلاتی را به وجود آورد و پرداختی سازمان های بیمه گر را افزایش داد .
  همتی ادامه داد: برای طرح تحول نظام سلامت ما سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای سال جاری برآورد هزینه کردیم در صورتی که سازمان تامین اجتماعی سازمانی است که درآمد هزینه ای و به بودجه های دولت متصل نیست و باید از حق بیمه وصول کرده تا پرداخت کند.
  وی به طلب سازمان تامین اجتماعی از دولت هم اشاره وآن را طلب قابل توجهی دانست وگفت: ما یک طلب انباشته ای از دولت داریم که از دولت های قبل به ارث رسیده در این دولت هم وجود دارد که این رقم براساس محاسبات دیوان محاسبات ۹۰هزار میلیارد تومان است و برای سال جاری نیز ما ۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از دولت به خاطر نقش کارفرمایی که دولت برگرفته طلب داریم.
  در این گیرودار تنها خبر خوشحال کننده برای بیمارستان ها اقساطی شدن بدهی بیمه ها به بیمارستان ها بود که قرار است، ۱۵۰۰میایارد بدهی در ۳۶ قسط به بیمارستان ها وداروخانه ها پرداخت شود.
  اما اجرای طرح تحول با این اعتبار وبودجه های قطره چکانی تنها به سمت کمیت حرکت می کند واین کیفیت است که زیر سوال می رود چیزی که از لابه لای صحبت کارشناسان به وضو ح می توان فهمید.
  انتهای پیام/گ

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "بدهی میلیاردی بیمه ها،بیمارستان ها را به کما برد"

  نظرات