امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ برابر است با Sunday 27 May 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴ ۱۰:۵۰:۲۸ | کد خبر : 31963
 • حجت الاسلام قابل:
  رئیس دفتر رسیدگی و نظارت شورای نگهبان قزوین با بیان اینکه بدون حضور شورای نگهبان مجلس رسمیت قانونی ندارد گفت: دفاتر نظارت بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات و تشکیل پرونده صورت می‌گیرد.

  به گزارش سرویس سیاسی تاک پرس،حجت الاسلام علی قابل در خصوص جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی کشور اظهار کرد: امام خمینی(ره) براساس تجربه تلخی که از قانون مشروطیت در تاریخ کشورمان به وجود آمده بود و ایشان به خوبی از آن آگاهی داشتند؛ توجه ویژه ای را برای تاسیس نهاد شورای نگهبان در کشور اعمال کردند.

  وی در ادامه افزود: امام راحل شورای نگهبان را هم به صورت یک نهاد مستقل و از سوی دیگر یک نهاد وابسته به ولایت و رهبری و به نوعی مرتبط با قوه قضائیه و مقننه قرار داد، مستقل باشد تا تحت تاثیر نهادهای دیگر قرار نگیرد و هم مرتبط با نهادهای حکومتی تا پشتیبان داشته و جایگاهش محفوط بماند.

  رئیس دفتر رسیدگی و نظارت شورای نگهبان قزوین با بیان اینکه حدود ۲۰ اصل از قانون اساسی به مباحث شورای نگهبان پرداخته است ابراز کرد: در قانون مشروطیت پنج نفر فقیه و عالم از خود نمایندگان مجلس بر روند مصوبات نظارت داشتند؛ اما به دلیل مستقل نبودن آنها به تدریج حذف شدند و نتیجه آن معرفی رضاخان به عنوان حاکمیت در کشور بود.

  وی ادامه داد: ۱۲ اصل از این ۲۰ اصل درقانون اساسی وظایف شورای نگهبان را تعیین کرده و دربقیه اصول نیز به چگونگی تشکیل و زمان خدمت، عزل و نصب‌ها، پذیرش استعفاها آمده است.

  تمام مصوبات مجلس باید از لحاظ مطابقت با شرع و قانون به تائید شورا نگهبان برسد

  قابل با بیان اینکه شورای نگهبان جایگاه بسیار والا و وظایف سنگینی در قانون اساسی کشور دارد بیان کرد: بدون حضور این شورا مجلس شورای اسلامی رسمیت قانونی ندارد.

  وی گفت: ترکیب شورای نگهبان متشکل از شش فقیه منتخب رهیری است و شش حقوقدان که با معرفی قوه قضائیه به مجلس و کسب رای اعتماد در این نهاد فعالیت خود را شروع می‌کنند؛ یعنی این شورا ترکیبی از انتخاب و انتصاب می‌باشد.

  این مسئول با بیان اینکه تمام مصوبات مجلس باید از لحاظ مطابقت با شرع و قانون به تائید شورا نگهبان برسد اذعان کرد: از وظایف شورا نگهبان تفسیر قانون اساسی، تصمیم به برگزاری انتخابات در زمان جنگ یا اشغال بخشی از کشور، نظارت بر انتخابات مجلس، خبرگان رهبری و ریاست جمهوری است، همچنین با تشخیص رهبری بازنگری در قانون اساسی، حضور در برنامه سوگند ریاست جمهوری و مشارکت در انتخاب رهبر جدید در صورت فقدان ایشان می‌باشد.

  وی در خصوص دیدگاه امام راحل و رهبر معظم انقلاب در رابطه با جایگاه شورای نگهبان گفت: امام راحل با تجربه تلخی که از دوران مشروطیت نصیب جامعه شد، تلاششان در راستای حفظ این جایگاه و خدشه وارد نشدن به آن بود.

  این کارشناس سیاسی در ادامه افزود: امام می‌فرمودند؛ تضعیف شورای نگهبان به صلاح نیست، اگر شخصی نسبت به آنچه از شورای نگهبان تصویب شده نِق بزند و آن نِق زدن را به مردم منتقل کرده و تهدید کند مفسد فی الارض است.

  قابل شورای نگهبان قزوین

  وی یادآور شد: زمان رهبری امام راحل در دوره ای شورای نگهبان نتیجه انتخابات یکی از استان‌ها را مردود اعلام کرد؛ اما عده ای به این امر اعتراض کردند امام نامه تندی نوشتند و فرمودند؛ هنوز زمان زیادی از پیروزی انقلاب نگذشته که با شورا نگهبان اینگونه رفتار می‌کنید این برخورد در دوران مشروطیت هم سابقه نداشته است.

  در قانون آمده تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است

  رئیس دفتر رسیدگی و نظارت شورای نگهبان قزوین با اشاره به مواضع رهبری در خصوص جایگاه شورای نگهبان تصریح کرد: ایشان می‌فرمایند؛ بود و نبود شورای نگهبان شبیه اصل و اساس وجود نظام است؛ زیرا این شورا مثل یک صافی است که اجازه ورود ناخالصی‌ها را نداده و هموزن قانون اساسی است.

  وی در خصوص نوع نظارت شورای نگهبان بر انتخابات در کشور اعلام کرد: در قانون آمده است تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است و این نهاد از این نظارت برداشت استصوابی دارد یعنی در همه شئون باید این نظارت صورت بگیرد.

  قابل با بیان اینکه در نظارت استطلاعی شورای نگهبان فقط محض اطلاع خودش و بدون دخالت در همه شئون باید عمل کند اذعان کرد: رهبری بر نظارت استصوابی شورای نگهبان تاکید دارند و این نظارت در وظایف این نهاد برای جلوگیری از نفوذ عناصر ضد نظام و جلوگیری از تفسیر به رای برخی افراد گنجانده شده است.

  وی گفت: امام راحل خطاب به اعضای شورای نگهبان می‌فرمود؛ آنچه باید شما در نظر بگیرید خداست نه خواست مردم، اگر صد میلیون نفر در یک طرف بودند و حرفاشان خلاف قرآن بود از هیچ قدرتی نترسید و حرف قرآن را مطرح کنید حتی اگر با شما دشمن شوند.

  این مسئول با اشاره به دیدگاه رهبری در خصوص شورای نگهبان ابراز کرد: اعتقادم این است شورای نگهبان در کار خود باید صد در صد به قانون پایبند باشد و هیچ ملاحظه ای فراتر از قانون نباشد؛ این شورا مایه آرامش و سکینه قلوب مومنین است.

  وی تاکید کرد: براساس توصیه رهبری شورای نگهبان اقداماتی را برای اینکه در تشخیص وظایف خود تشخیص صحیح داشته باشد در نظر گرفته است، دو گروه مشورتی برای کمک به این شورا تشکیل شده؛ یک گروه مجمع مشورتی فقها در قم و دیگری مرکز تحقیقات شورای نگهبان که مرکب از اساتید دانشگاهها و نخبه‌ها می‌باشد.

  این کارشناس سیاسی در خصوص شروع به کار رسمی شورای نگهبان در کشور اظهار کرد: نظارت شورای نگهبان از ابتدا وجود داشته است فقط در انتخابات اول مجلس و ریاست جمهوری به دلیل اینکه این نهاد هنوز تاسیس نشده بود، این نظارت وجود نداشت.

  وی افزود: اولین انتخابات مجلس در اسفند ۵۸ همزمان با تعیین فقهای شورای نگهبان از سوی امام راحل برگزار شد؛ اما به دلیل اینکه هنوز حقوقدانان این شورا از سوی مجلس تائید نشده بودند؛ شروع به کار شورای نگهبان در ۲۶ تیرماه سال ۵۹ کلید خورد.

  داوطلب نمایندگی مجلس باید از چهار فیلتر بگذرد

  رئیس دفتر رسیدگی و نظارت شورای نگهبان قزوین در خصوص روند بررسی صلاحیت‌ها در انتخابات مجلس و خبرگان رهبری بیان کرد: در این انتخابات‌ها بررسی صلاحیت‌ها بر عهده ماست، در دفاتر نظارتی استان‌ها و شهرستان‌ها ما دخالتی در خصوص جایگاه علما و فقها و اجتهاد آنها نداریم و فقط روند نمایندگی مجلس بررسی می‌شود.

  وی ادامه داد: در دفاتر نظارت بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات و تشکیل پرونده صورت می‌گیرد؛ اما تائید نهایی این صلاحیت‌ها بر عهده هیئت مرکزی در تهران می‌باشد.

  این مسئول عنوان کرد: مطابق با قانون انتخاب شوندگان برای کاندیداتوری انتخابات باید شش ماه قبل استعفا داده باشند، مشهور به فساد در محل نباشند، حُسن شهرت داشته و در دادگاه‌ها محکومیت نداشته باشند.

  وی با بیان اینکه بررسی صلاحیت یک داوطلب مراحل مختلفی دارد تصریح کرد: مرحله اول رسیدگی به صلاحیت‌ها در مرکز اجرایی فرمانداری‌ها انجام می‌شود و اگر کسی در این هیئت رد شد حق شکایت به هیئت نظارت استان را دارد.

  این کارشناس سیاسی با بیان اینکه یک داوطلب نمایندگی مجلس باید از چهار فیلتر بگذرد گفت: مرحله اول هیئت اجرایی، هیئت نظارت استان، هیئت مرکزی نظارت در تهران و خود شورای نگهبان در مرحله آخر؛ دفتر نظارت در تائید صلاحیت نقشی ندارند فقط بررسی صلاحیت‌ها بر عهده ماست.

  انتهای پیام/1007/9110

  منبع/صبح قزوین

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "بدون حضور شورای نگهبان مجلس رسمیت قانونی ندارد"

  نظرات