امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ برابر است با Monday 21 May 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ ۱۲:۰۵:۱۰ | کد خبر : 34355
 • تاک پرس گزارش می دهد:
  برداشت گردو در شهرضیاء آباد با 316هکتاری باغات گردو آغاز شده است که پیش بینی می شود تا پایان مهر ماه 850تن گردو از این باغات برداشت شود.

  به گزارش تاک پرس، شهر ضیاء آباد که با گردوی مرظوب شتاخته شده در کشور است این روزها حال و هوایی دارد، این محصول کشاورزی که حدود 20الی 25درصد از آن تازه مصرف و و 80درصد این محصول به سایر استان ها و کشورهای همسایه صادر می شود و طبق بیش بینی می شود تا پایان مهر ماه 850تن گردو در این بخش برداشت شود.

   انواع گردوهای کاغذی، چت، نوک کلاغی و خوشه‌ای از مهم‌ ترین ارقام گردوی ضیاء آباد است که از بین آن‌ها گردوی کاغذی مرغوبیت، ماندگاری و شهرت بیشتری دارد

  گردو

  لشگری کشاورز فعال این بخش از شهرستان تاکستان از نحوه برداشت و کیفیت گردوهای معرف ضیاء آباد می گوید:

  زمان برداشت محصول در اکثر ارقام گردو ماههای شهریور و مهر می باشد. معمولا میوه هایی که پوست سبز آن ها بر روی درخت ترک می خورد، به طور طبیعی بر روی زمین می افتند، ولی سایر میوه ها بر روی درخت باقی می مانند که بوسیله ضربه زدن به شاخه و یا میوه به وسیله یک چوب بلند از درخت جدا می شوند. برداشت میوه در گردو در 2 یا 3 نوبت با فاصله چند روز انجام می شود.

  برای بهبود رنگ و کیفیت ظاهری میوه ها در برخی موارد، بعد از جداکردن پوسته سبز، میوه ها را با محلول های اسیدی و یا قلیایی شستشو می دهند. به طور سنتی میوه ها پس از این مراحل به مدت چند روز در برابر آفتاب پهن می شوند تا رطوبت درونی آنها تا حد 8 درصد کاهش یافته و خشک شوند.  تاخیر در خشک کردن میوه ها سبب کاهش کیفیت محصول و احتمال کپک زدگی بالا در آن ها می شود. باقی ماندن محصول برداشت شده در باغ در دمای بالا برای چند ساعت، به کاهش کیفیت آن می انجامد. امروزه انواع دستگاه های خشک کن برای گردو وجود دارند که قادرند محصول در در مدت 24 تا 48 ساعت خشک نمایند.

  از بین این عوامل رنگ مغز میوه و خسارات ناشی از آفات و کپک­ها در اثر تأخیر در برداشت و مسایل پس از برداشت به شدت تحت تأثیر قرار می­گیرند. صرف نظر از محل و نوع برداشت هر چه سریع­تر گردوها به منظور دستیابی به میوه­هایی با مغز روشن و عاری از خسارت آفاتی ضروری است.

  زمان برداشت بستگی به نوع یا ژنوتیپ و شرایط اقلیمی دارد ولی تعیین زمان مناسب برداشت خیلی مهم است. بهترین زمان برداشت محصول زمانی است که بافت بینابینی مغز و پوست چوبی تغییر رنگ داده و به رنگ قهوه­ای تبدیل شود. در این زمان رنگ مغز در روشن­ترین حالت خود بوده و دارای بهترین کیفیت می­باشد اما پوست سبز در برخی از انواع گردو و در برخی مناطق به طور همزمان با مغز گردو به بلوغ نرسیده و این مساله در جاهایی که دارای آب و هوای گرم در زمان رسیدن مغز میوه هستند حادتر است.

  رطوبت بالا و یا بارندگی بلوغ پوست سبز را قبل از رسیدن مغز تسریع می­کند. در این حالت­ باید تا زمانی که از نظر اقتصادی و عملی امکان برداشت وجود داشته باشد صبر کرد. در مناطق با آب و هوای معتدل و شب­های خنک رشد مغز میوه کندتر است و رسیدن پوست سبز و مغز به طور همزمان انجام می­شود. در نتیجه محصول- کیفیت و رنگ مناسب خود را حفظ می­کند. برداشت اقتصادی محصول زمانی است که 80% میوه­ها قابل برداشت و 95% از میوه­ای برداشت شده قابل پوست­کن باشند. برداشت زود هنگام باعث می­شود که پوست سبز گردو به راحتی جدا نشود و قسمتی از آن روی پوست میوه باقی بماند. میوه­هایی که نارس برداشت می­شوند پس از خشک شدن چروکیده می­شوند.

  جهت دستیابی به بالاترین کیفیت مغز میوه­ها باید پس از بلوغ، هر چه سریعتر برداشت شوند. تأخیر در برداشت گردو منجر به کاهش کیفت مغز می­گردد و علاوه بر تیره­شدن مغز گردو منجر به کاهش میزان پروتئین- کربوهیدرات و چربی در مغز گردو خواهد شد. هر چه زمان بیشتری پس از شکافتن پوست سبز میوه­ها روی درخت باقی بمانند میزان افت کیفیت و تغییر رنگ مغز نیز افزایش می­یابد.

   انتهای گزارش/1007/9110

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "برداشت گردو در شهر ضیاء آباد آغاز شد"
  نظرات در مورد » “برداشت گردو در شهر ضیاء آباد آغاز شد”
  1. ابوالحسن تاج نیا می‌گه:

   بهترین گردو مربوط است به شهر شما اینجانب در مورد کارهای عمرانی انجا 0 پل ) ورودی سهیم بودم با تشکر


  نظرات