امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ برابر است با Monday 28 May 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ ۱۷:۵۷:۲۵ | کد خبر : 36603
 • از واکنش منفی مسوولان تا موضع حمایتی تشکل های دانشجویی؛
  مرتضی حسینی پیش از آن نیز در مصاحبه ای استفاده از تصاویر سید محمد خاتمی توسط دانشجویان این دانشگاه را "حماقت" ی خوانده بود که از سوی اساتید دانشگاه صورت گرفته است و دانشجویان را فرزندانی معصوم دانسته بود که توسط این اساتید به بازی گرفته شده اند.

  به گزارش تاک پرس به نقل از پویش، چندی پیش تایید اعضای موسس یک تشکل دانشجویی مستقل و همسو با سیاست های دولت در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) امید را پس از چندین سال به دانشجویان این دانشگاه بازگرداند. همان دانشجویانی که در این سال ها از تشکل های سیاسی این دانشگاه تنها یکصدا شنیده بودند؛ آن هم صدایی کم رمق و بی رونق. اما هنوز مجوز انجمن دانشجویان ترقی خواه ایران اسلامی خشک نشده بود که با جو سازی رسانه های خاص استان، این تشکل با آینده ای مبهم روبرو شد. داستان از آنجا آغاز شد که اعضای موسس این انجمن تازه تاسیس درخواست غرفه ای برای عضو گیری کردند و در این غرفه برای معرفی خود، از عکس رئیس جمهور اسبق کشورمان و همچنین چند تن از شخصیت های انقلاب استفاده کردند که همین موضوع سبب واکنش منفی تعدادی از مسوولان استانی و هجمه رسانه ای جریانی خاص در قزوین شد. هرچند که تصاویر این شخصیت ها پس از چند ساعت و با تذکر مسوولان حراست و همکاری دانشجویان عضو این تشکل برداشته شد.

  هجمه رسانه ای به دانشجویان
  اما این همکاری دانشجویان سبب آن نشد تا این رسانه ها اقدام به تشنج آفرینی نکنند. در همین ارتباط، به سراغ دادستان قزوین، امام جمعه و یکی از نمایندگان قزوین در مجلس رفتند تا با افزایش فشار به مسوولان دانشگاه به زعم خود حکم انحلال این انجمن تازه تاسیس را بگیرند . دادستان قزوین در گفتگو با یکی از این رسانه ها با اشاره به نصب عکس این شخصیت ها گفت: تمام گروه‌ها‌،تشکل‌ها، نهادها و جریان‌های دانشجویی در داخل دانشگاه‌ها ملزم به رعایت قوانین هستند. همانطور که در فضای جامعه همه مردم و مسئولان باید به قانون احترام گذاشته و همه در برابر قانون یکسان هستند تشکل‌های دانشجویی و مسئولان دانشگاه نیز باید قانون را به نحو مطلوب اجرا کنند.
  اشاره صادقی نیارکی به ممنوع التصویری سید محمد خاتمی و دیگر شخصیت های مورد استفاده در پوستر این دانشجویان بوده است؛ آنجا که سال پیش دادستان تهران انتشار تصویر رئیس جمهور اسبق کشورمان در رسانه ها را برای مدتی نامشخص ممنوع اعلام کرد. ممنوع التصویری که دادستان به طور خاص آن را برای رسانه ها عنوان کرد و اجرای آن در دانشگاه ها چندان مورد بحث نبوده است؛ چرا که در بسیاری از تشکل های دانشجویی در سراسر کشور از چهره این شخصیت ها استفاده شده است و دانشجویان این دانشگاه ها تذکری از این بابت دریافت نکرده اند.
  مرتضی حسینی، نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی دیگر فردی بود که این رسانه ها برای محکومیت اقدام دانشجویان دانشگاه امام خمینی (ره) به سراغش رفت. او پشت پرده تاسیس این انجمن را اساتید به اعتقاد او فتنه گری دانست که در دولت سابق توان حضور و فعالیت را پیدا نکردند و اکنون قصد گسترش برنامه‌های آشوبگرانه خود را دارند. این نماینده نزدیک به جبهه پایداری مدعی شد: تعداد مشخصی از اساتید این دانشگاه با تحت تأثیر قرار دادن دانشجویان قصد متشنج کردن فضای دانشگاه را داشته تا از آن بهره‌برداری سیاسی کنند.
  حسینی از وجود لیستی خبر داد که به گفته او اسامی فتنه گران این دانشگاه است. از دیگر سو، امام جمعه قزوین نیز در خطبه های این هفته نماز جمعه پشت صحنه این اتفاقات را برخی از اساتید دانشگاه دانست. او این اساتید را فتنه‌گران در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) خواند که دست‌نشانده‌های آمریکای جنایت‌کار هستند که به گفته ی او با شورش و فتنه در این حوزه چیزی از پیش نخواهند برد.
  او پیش از آن نیز در مصاحبه ای استفاده از تصاویر سید محمد خاتمی توسط دانشجویان این دانشگاه را “حماقت” ی خوانده بود که از سوی اساتید دانشگاه صورت گرفته است و دانشجویان را فرزندانی معصوم دانسته بود که توسط این اساتید به بازی گرفته شده اند.

  تاکید تشکل های دانشجویی بر استقلال دانشگاه
  اما این پایان ماجرا نبود. تشکل های دانشجویی دانشگاه های استان هر یک طی بیانیه ای با حمایت از دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) بر استقلال دانشگاه و مقابله با دخالت نهادهای خارج از دانشگاه بر دانشگاه تاکید کردند.
  انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد قزوین در بیانیه ای  با محکومیت هجمه برخی جریانات به دانشجویان این دانشگاه نوشت: « در هفته ای که گذشت شاهد بازتاب رسانه ای حجم بی سابقه و شگفت انگیزی از موضع گیری توام با بدبینی و توصیف های ناشایست، نسبت به انجمن دانشجویان ترقی خواه ایران اسلامی در دانشگاه بین المللی امام خمینی و همچنین نسبت به برخی از استادان این دانشگاه بودیم، که از سوی تنی چند از مقامات محترم استانی ابراز شدند که احتمالا مبتنی بر یک سری اطلاعات نادرست و اغراق آمیز بوده است».
  در ادامه این بیانیه با اشاره به هدایت برخی جریان های خارج از دانشگاه آمده است: « ظاهرا این جریانات این غائله را فرصتی مغتنم می شمارند که نباید به راحتی از کف داد و باید کماکان به ایجاد فضای هراس در سطح این دانشگاه و ایراد اتهام و برچسب زنی به دانشجویان و استادان ادامه داد».
  انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده های بهداشت و پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز طی بیانیه ای با حمایت از اعضای انجمن تازه تاسیس دانشجویان ترقی خواه ایران اسلامی نوشت: « ما ضمن دعوت همگان به آرامش و بیان این موضع که دانشگاه نهادی مستقل است و نباید محلی برای تسویه حسابهای سیاسی و حذف رقبای سیاسی از صحنه باشد»
  آنها همچنین از مسئولین دانشگاه بین الملل امام خمینی (ره) درخواست کردند تا جلوی دخالت نیروهای خارج دانشگاهی در داخل دانشگاه را گرفته و ضمن مدارا با سلایق سیاسی گوناگون در دانشگاه ترتیبی اتخاذ کنند تا فرایند عضوگیری تشکل انجمن دانشجویان ترقی خواه ایران اسلامی با رعایت موازین حقوقی و قانونی بدون در نظر گرفتن فضا سازیهای اخیر از سر گرفته شود».

  هنوز مسوولان دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) واکنش رسمی به این موضوع نشان نداده اند؛ اما به نظر می رسد مسوولین دربرابر فشارها از موضع حمایتی از دانشجویان کوتاه آمده اند؛ تا آنجا که شنیده شده، ریاست دانشگاه بدون توجه به طی مسیر قانونی برای این اتفاق، شفاها دستور به انحلال این تشکل داده است.

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "تصویر خاتمی برای یک تشکل حاشیه‌ساز شد"

  نظرات