امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ برابر است با Monday 18 June 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۴ ۱۵:۱۰:۱۰ | کد خبر : 31559
 • یادداشت/
  هرگونه حاشیه سازی و ایجاد فضای ناامن علمی موجبات کاهش رشد علمی می گردد که با در نظر گرفتن رابطه ی مستقیم رشد علمی و اقتدار علمی می توان گفت موجب خیانت به کشور و کمک به دشمنان را فراهم می گرداند.

  تاک پرس: زمزمه ی مذاکرات و رفع تحریم نباید خللی در پیشرفت علمی دانشگاه های ما داشته باشد،مطرح ساختن این مسئله که حتماً با رسیدن به توافق هسته ای است که ما می توانیم رشد علمی مناسبی داشته باشیم اشتباه است،تکیه بر دانشمندان به صورت همدلی و همزبانی با آنان می تواند در تسریع کسب قله های علم حاصل موثری باشد.

  بررسی علل کاهش رشد علمی در چند سال اخیر

  بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران کشور با یک عرصه ی جدید علمی مواجه شد عرصه ای که تا پیش از ظهور آن، محیط علمی کشور میراث دار جهل و سفاهت طاغوت بوده علی رغم تصور همگان ایران اسلامی که در رده بندی رتبه ی علمی جزوه متأخران محسوب می گردد و در قهقرای رشد علمی به سر می برد به ناگاه با شتاب خیره کننده ای به برکت انقلاب و جوانان و اساتید انقلابی به سوی قله های سعب العبور دانش و علم حرکت کرد. به طوری که طبق آمارهای مستند جهانی میهن عزیزمان با رشدی بالغ بر 13 برابر متوسط جهانی اکنون در رتبه ی شانزدهم علمی جهان ایستاده است.

  پیشرفت های علمی در زمینه های مختلف از جمله استقلال در فناوری هسته ای ، تکنولوژی نانو پزشکی و … نمونه هایی از این مدعاست.

  اما مدت زمانی است که در محافل علمی و آموزشی سخنان مبنی بر این که این عرصه ی مهم دچار رکود و کاهش سرعت گردیده است، به گوش می رسد. در ابتدای امر این دیدگاه با مخالفت عده ای رو به رو شد ، عده ای که کاهش رشد علمی را قبول نداشته و معتقد بودند که در یکی در سال اخیر چنین فرضی محال است. این مباحث کماکان به صورت نامحسوس ادامه داشت تا جایی پیر فرزانه ی انقلاب اسلامی ایران لب به سخن گشودند. حضرت آیت الله خامنه ای ( مد ظله العالی) در سیاستشان در دیدار با اساتید دانشگاه ها به این مورد اشاره کرده و به صورت علمی مسئله ی رکود در رشد علمی را مطرح ساختند.

  با تأیید ایشان بر این مطلب دیگر هیچ جای سخنی باقی نمی ماند که ایران در یکی در سال اخیر دچار کاهش شتاب علمی گردیده است. باید هر چه سریعتر به ریشه یابی آن پرداخت و صادقانه در راستای حل این محفل گام برداشت برای حل این مسئله طرح این سوال به صورت شفاف مورد نیاز است که دلایل کاهش رشد علمی در یکی در سال اخیر چیست؟

  در پاسخ به این سوال ذکر چند نکته در قالب جواب آن می تواند مورد قبول واقع شود.

  1- دیدگاه تغییر مسولین علمی آموزشی : یکی از فرضیه هایی که می تواند در این موضوع مطرح شود تغییر ناگهانی تعداد زیادی از روسای دانشگاه ها مسولین وزارت علوم و فناوری است.

   عده ای بر این عقیده اند که این تغییرات به هر قیمتی می بایست اعمال می گردید تا موازنه ی علمی سیاسی در کشور به نفع دولت موجود تغییر یابد. همانطور که می دانید تغییر ناگهانی در یک سیستم بدون تغییر در اهداف و کارکرد آن سیستم موجب اختلال در آن سیستم می گردد. حال باید دید که دلایل دولت محترم از این تغییرات چیست و آیا کابینه ی دولت به تقویت ساختارهای علمی پرداخته است و تلاش کرده است که زیر ساخت های جدید را با تغییر در مسولین و روسای دانشگاه ها بوجود آورد یا خیر؟

  2-ایجاد فضای سیاسی کاری و سیاست بازی در مراکز علمی می تواند دلیل مهمی در کاهش رشد علمی باشد. رهبر انقلاب اسلامی ایران در بیانات معاون به یکی از غلط ترین کارهایی که در سال اخیر انجام گردیده است اشاره کرده و از مسئله ی دانشجوهای بورسیه به عنوان یک سهم یاد می کنند که افراد با بینش فکری سیاسی بازی آن را رسانه ای کرده اند. مسئله ی که عده ای از آن سود استفاده کرده و برای کوبیدن طرف مقابل بهره برداری کردند. عده ای که اهل سیاست بازی هستند.

   حضرت آیت اله خامنه ای مدت ها پیش مطلبی را مطرح کردند که ذکر آن اینجا خالی از لطف نیست:

  ما به موازات پیشرفت علمی، پیشرفت اخلاقی نکرده ایم تزکیه ی نفس نکرده ایم « این یکی از دلایل عقب ماندگی هاست. محیط علمی نیاز به امنیت علمی دارد و امنیت علمی با بازی های سیاسی در تناقض است. محیط و علمی کشور نیاز به فضای آرامی دارد تا علم پژوهان به دور از هر گونه حاشیه فضاسازان منفی در آن به تولید علم بپردازند.

  محیط علمی نیازمند اساتید متدین با غیرت ملی سخت کوش و انقلابی دارد چرا که این فرماندهان جنگ نرم هستند که با عمل به علم خود مطالب علمی را به دانشجویان و علم آموزان انتقال می دهند.

  3-هر گاه که کشور ایران اسلامی با تکیه بر منابع داخلی خود پا به عرصه ای گذاشته است به نصر خدای تبارک و تعالی در آن میدان موفق بوده است. نکته ی دیگری که نیاز به مطرح شدن دارد عدم ایجاد فضای مناسب جهت مساعد ساختن بروز توانایی های دانشمندان داخلی است.

  نباید به علم طوری نگریسته شود که باید آن را حتماً وارد کرد زمزمه ی مذاکرات و رفع تحریم نباید خللی در پیشرفت علمی ما داشته باشد.مطرح ساختن این مسئله که حتماً با رسیدن به توافق هسته ای است که ما می توانیم رشد علمی مناسبی داشته باشیم اشتباه است،تکیه بر دانشمندان به صورت همدلی و همزبانی با آنان می تواند در تسریع کسب قله های علم حاصل موثری باشد.

  العلم السطان: علم اقتدار است.

  همانگونه که می دانید توانایی های علمی می تواند یکی از بزرگترین برگ های برنده ی یک جامعه باشد. این اقتدار در دید دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران زیاد مطلوب به نظر نمی رسد پس دشمن و استکبار جهانی تمام تلاش خود را می کند تا ایران اسلامی در این زمینه پیشرفتی به دست نیاورد.

  حال بسیار ساده انگارانه و کوته فکرانه است امید به این که آنان در راستای ارتقای علمی ما تلاش صادقانه و موثر انجام دهند.

  در پایان باید گفت:

  در نهایت با توجه به آگاهی یافتن از مطالب مطرح گردیده می توان نتیجه گرفت که هرگونه حاشیه سازی و ایجاد فضای ناامن علمی موجبات کاهش رشد علمی می گردد که با در نظر گرفتن رابطه ی مستقیم رشد علمی و اقتدار علمی می توان گفت موجب خیانت به کشور و کمک به دشمنان  را فراهم می گرداند در ضمن با توجه به شعار سال دولت و ملت همدلی و همزبانی می توان به جوانان این مرز بوم اعتماد بیشتری داشت و به طور کامل به رویه ی انقلابی آنان و اساتیدشان تکیه کرد و در نهایت می بایست برای اقتدار هر چه بیشتر نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش همه جانبه ی خود را صادقانه ادامه داد تا به دور از هر گونه ضعف در راستای نیل به آرمان های حضرت امام (ره)و رسیدن یک جامعه آرمان اسلامی گام برداشت.   

  نویسنده/هادی طاهرخانی

  انتهای خبر/1007/9110

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "حاشیه سازی وایجاد فضای ناامن موجب کاهش رشدعلمی می شود/مذاکرات و تحریم ها ارتباطی با پیشرفت علمی دانشگاه ها ندارد"

  نظرات