امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ برابر است با Saturday 26 May 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۳۲:۳۶ | کد خبر : 32212
 • گفت و گوی تاک پرس با جوان نخبه تاکستانی:
  فعالیت در جهاد کشاورزی تاکستان، تدریس در مراکز فنی‌وحرفه‌ای و اداره‌ی ترویج تاکستان و برگزیده استانی جشنواره حضرت علی اکبر در سال1394 و نظارت بر تغذیه‌ی باغات و کنترل آفات بخشی از فعالیت‌های این بانوی جوان و متدین است.

  به گزارش تاک پرس، احساس لذت‌بخشی است که هر فردی می‌تواند برای لحظاتی دل به آن بسپارد. آسیه فتحی، بانوی 27ساله‌ تاکستانی که از حدود 10 سال پیش زندگی‌اش با گل و گیاه و باغ و حشرات پیوند خورده است. از تحصیل و کار در رشته‌ی کشاورزی گرفته تا کاشت گیاهان دارویی در خانه و جمع‌آوری حشرات.

  در این دنیای پر از مشغله و دغدغه و همهمه، هرکس به دنبال چاره‌ای است برای سرگرم شدن و به آرامش رسیدن. حتی اگر این آرامش برای لحظات کوتاهی باشد. عجین شدن با دنیای گل و گیاه، یکی از همان چاره‌هاست. رسیدگی به باغچه و گلدان‌ها، هرس برگ‌های اضافه، آب دادن و حتی چیدن سبزی‌های خوردنی و گذاشتن آنها بر سر سفره‌ی غذا، احساس لذت‌بخشی است که هر فردی می‌تواند برای لحظاتی دل به آن بسپارد. آسیه فتحی، بانوی 27 ساله‌ای است که از حدود 10 سال پیش زندگی‌اش با گل و گیاه و باغ و حشرات پیوند خورده است. از تحصیل و کار در رشته‌ی کشاورزی گرفته تا کاشت گیاهان دارویی در خانه و جمع‌آوری حشرات. فعالیت در جهاد کشاورزی تاکستان، تدریس در مراکز فنی‌وحرفه‌ای و اداره‌ی ترویج تاکستان و نظارت بر تغذیه‌ی باغات و کنترل آفات بخشی از فعالیت‌های این بانوی جوان است. با وی که به تازگی کارشناس حفظ نباتات در جهاد کشاورزی بوئین‌زهرا شده است به گفت‌وگو نشستیم.
  ریاضیات با طعم گل و گیاه
  در دبیرستان، رشته‌ی ریاضی خوانده بود. چه آن سال‌های دبیرستان و چه روز کنکور که گزینه‌ها را یکی پس از دیگری با مداد نرم مشکی، انتخاب می‌کرد، فکر نمی‌کرد که تصمیمش در روز انتخاب رشته دانشگاهی، او را از دنیای فرمول و محاسبات و اعداد، به جهان گیاهان و حشرات پرتاب کند. فتحی می‌گوید: در مقطع کارشناسی، در رشته‌ی مهندسی گیاه‌پزشکی دانشگاه تاکستان قبول شدم. گیاه پزشکی از زیر شاخه‌های رشته‌ی تجربی است. اوایل آشنایی چندانی با این رشته نداشتم، اما پس از قبولی، با تحقیقاتی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که انتخابم درست بوده است.
  بیماری‌های باکتریایی، ویروسی و قارچی، عمده‌ترین بیماری‌هایی است که گیاهان را تهدید می‌کند.
  این بانوی گیاه پزشک می‌گوید: «بیماری‌هایی که منشا آنها باکتری و ویروس باشد، کمتر راه درمان دارند، اما بیماری‌های قارچی، بین گیاهان شایع‌تر است و درمان‌پذیرتر. در مناطق مختلف استان، آبیاری قطره‌ای، شرایط جوی و گرمای شدید در هفته‌های اخیر، باعث بالا و پایین شدن دما و رطوبت زمین می‌شود و در نهایت، انواع بیماری‌های قارچی را به وجود می‌آورد. قارچ‌ها بسیار حساس هستند و به محض آنکه شرایط دمایی و محیطی فراهم شود، سریع رشد می‌کنند».
  حشره علیه حشره
  در مقطع کارشناسی ارشد، فتحی دو گزینه پیش‌رو دارد. بیماری‌شناسی گیاهی و حشره‌شناسی کشاورزی، علاقه‌ی زیاد او به آفت‌شناسی در دوران کارشناسی، انتخاب را برایش راحت کرده و مدرک ارشد رشته‌ی حشره‌شناسی را از دانشگاه اراک اخذ می‌کند. فتحی می‌گوید: «در بخش کشاورزی، آفات صدمات بیشتری به محصولات و زمین‌ها وارد می‌کنند تا بیماری‌ها. رشته‌ی حشره‌شناسی دقیقا با آفات مرتبط است. اگر بتوانیم آفات را به درستی کنترل و با آنها مبارزه کنیم، دیگر نیازی به استفاده از سم و کود نیست و آن وقت است که می‌توانیم از محصولات سالم و ارگانیک استفاده کنیم».
  وقتی از فتحی می‌خواهم کمی بیشتر در مورد محصولات ارگانیک توضیح دهد، می‌گوید: «محصولی ارگانیک است که در تولید و پرورش آن از هیچ‌گونه کود و سمی استفاده نشده باشد و برای مبارزه با آفات، مواد بیولوژی به کار گرفته شده باشد. در این روش، از حشره علیه حشره استفاده می‌کنند. به عنوان نمونه برای مبارزه با برخی آفات درختان باغ، چندین کفشدوزک که دشمن طبیعی آن آفت است را روی درختان پخش می‌کنند».
  این بانوی حشره‌شناس که برای مدت کوتاهی یک کلینیک گیاه‌پزشکی را اداره می‌کرد، در خصوص تنوع حشرات استان می‌گوید: «استان قزوین از تنوع حشره خوبی برخوردار است. اما بیشترین تنوع مربوط به ملخ است و انواع زنجره‌ها را هم در استان داریم. حشرات موجودات ناشناخته‌ای هستند و ممکن است بسیاری از آنها هنوز کشف نشده باشند».
  این خانه سوسک دارد
  در جریان گفت‌وگو، فتحی به دو اصطلاح تخصصی این حوزه اشاره می‌کند. «فون» و «فلور». تنوع حشره در یک منطقه را «فون» و تنوع پوشش گیاهی یک محیط را «فلور» می‌نامند. علاقه به حشرات برای سوژه مصاحبه ما تنها محدود به کار و درس نیست، بلکه این حشرات به خانه او هم راه پیدا کرده‌اند. وی می‌گوید: «من در حال حاضر انواع حشرات را در خانه دارم و محبوب‌ترین آنها برای من پروانه‌ها هستند. اگرچه پروانه‌ها زیبا هستند اما در برخی موارد مضراتی هم دارند. علاوه بر آن یکسری سوسک و ملخ هم در خانه نگهداری می‌کنم».
  وقتی از او می‌پرسم که آیا همسر و خانواده‌اش با این کار او مخالفتی دارند یا نه، در جواب می‌گوید: «آنها مخالفتی ندارند و تا به امروز، خیلی من را در پیمودن این مسیر حمایت کرده‌اند. یادم می‌آید برای یکی از درس‌ها، باید هزار تا حشره جمع می‌کردم. پدر و برادر و همسرم خیلی به من کمک کردند. خودشان می‌رفتند بیرون و هر بار با چند حشره به خانه برمی‌گشتند. در نهایت با همکاری آنها موفق شدم مجموعه هزار تایی‌‌ام را تکمیل کنم».
  غلبه سنت بر مدرنیته
  تلاش برای کارآفرینی در حوزه کشاورزی، بخش دیگری از صحبت‌های فتحی است. او می‌گوید: «چند وقت پیش به دنبال راه‌اندازی کار پرورش حشرات مفید بودم. متاسفانه در استان قزوین از این کار حمایت نمی‌شود. باغدارها با مبارزه بیولوژیک آشنا نیستند و همان روش‌های سنتی و قدیمی را ترجیح می‌دهند. حین تدریس در اداره‌‌ی ترویج، وقتی به یک باغدار می‌گویم، به جای خرید 5 لیتر سم تعداد زیادی حشره تهیه کرده و آن را در باغ رها کند، قبول نمی‌کند. زیرا این روش‌ها برای آنها غیرمتعارف است. این در حالی است که در خوزستان، برای مبارزه با کرم ذرت، صددرصد از حشره زنبور استفاده می‌کنند. افرادی هستند که کارشان پرورش این زنبورهاست و کشاورز حق استفاده از سم را ندارد».
  فتحی اضافه می‌کند: «به نظر می‌رسد این طرح قرار است در سایر استان‌ها هم اجرا شود. بخشنامه‌ای آمده که مراکز گیاه‌ پزشکی باید به باغدارها برچسب ارگانیک بدهند. میزان سم و کود، استفاده شده داخل باغ باید کنترل شده و در حد میزان استاندارد باشد. محصولات سالم، برچسب ارگانیک دریافت می‌کنند و قیمت بالاتری دارند، در غیر این صورت برچسبی دریافت نمی‌کنند».
  فتحی ادامه می‌دهد: «این فرهنگسازی باید دوطرفه باشد. یعنی علاوه بر رعایت موارد اصولی توسط کشاورزان، مردم هم باید با فواید محصولات ارگانیک آشنا شوند. سالم و تندرست بودن و تغذیه‌ی خوب داشتن، ارزش آن را دارد که مردم هزینه‌ی بیشتری صرف کنند اما محصول غیرسالم و سرطان‌زا نخورند».
  حُسن‌ یوسف
  علاوه بر تدریس رشته‌های مرتبط با کشاورزی در مراکز سیار فنی‌وحرفه‌ای، فتحی دل‌مشغولی‌های دیگری هم دارد.
  وی می‌گوید: «با فرمانداری تاکستان در بخش امور بانوان همکاری دارم. نزدیک پنج سال با سازمان تبلیغات اسلامی تعامل داشته و سردبیر یک نشریه بودم. در حال حاضر هم به صورت متفرقه، کارهای نقاشی و طراحی پوستر انجام می‌دهم».
  اگر پروانه حشره مورد علاقه‌ی اوست، در میان گل‌ها هم انتخاب او او، حُسن‌ یوسف است. فتحی ادامه می‌دهد: «در خانه و داخل گلدان‌ها و جعبه‌ها، گیاهان و گل‌های تزئینی پرورش می‌دهم. حتی گیاهان دارویی هم در خانه می‌کارم و در بسیاری از موارد که خودم و خانواده‌ام بیمار می‌شویم، سعی می‌کنم بیشتر از همین گیاهان دارویی استفاده کنم».
  فتحی برای صحبت پایانی می‌گوید: «کاش مسئولین در پیشبرد پروژه‌های کارآفرینی از ما حمایت بیشتری داشته باشند. ممکن است فردی اهداف بزرگی داشته باشد و تا جایی هم پیش برود، اما به واسطه‌ی عدم حمایت در میانه کار سرد می‌شود و هدفش به سرانجام نمی‌رسد. امیدوارم این حمایت‌ها و توجه‌ها در آینده بیشتر شود».

  • خانه ریاضی تاکستان

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "ریاضیات با طعم گل و گیاه"

  نظرات