امروز : پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ برابر است با Thursday 24 May 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۴ ۷:۰۸:۵۴ | کد خبر : 33835
 • بازخوانی سفر بدون دستاورد کاروان تدبیر و امید به کُردستان؛
  تابستان امسال بار دیگر امید کُردستانی ها با آمدن کاروان تدبیر و امید به کُردستان نا امید شد؛ سفری که مردم کُرد بسیار به آن امیدوار بودند که رییس جمهور برخی از مشکلات آنها را حل و فصل نماید که متاسفانه نه تنها گره ای از کار این استان باز نشد، حتی سخنی از مشکلات عدیده کُردستان و راه حلی ها آن به زبان آورده نشد.

  به گزارش تاک پرس به نقل از نوای آبیدر، کُردستان همواره با گذشت 36 سال از پیروزی انقلاب اسلامی از جمله استان هایی بوده است که در تمامی صفوف سیاسی – اجتماعی حضور پُر رنگ داشته است و نشان داده است که مردم این مرز و بوم با تمامی وجود در پای آرمان های انقلاب و نظام ایستاده اند.

  این مسئله را به وضوح در تمامی حوادث و اتفاقات به خوبی می توان مشاهده کرد. از غائله ابتدای انقلاب در کُردستان که کُردها با صلابت تمام و در قابل سازمان پیشمرگان مسلمان کُرد گرفته تا حضور پُر شور و انقلاب در دفاع مقدس، همگی نشان از علاقه مردم کُردستان به نظام، جمهوری اسلامی و امام و رهبری است.

  در عرصه سیاسی نیز کُردستانی ها همواره نشان داده اند از شعور و درک بالایی برخوردار هستند و این را در تمامی ادوار گذشته انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، شوراها و مجلس خبرگان نشان داده اند.

  حال با نگاهی به وضعیت اقتصادی – معیشتی مردمان این دیار می بینیم که کُردستان با تمامی وفاداری‌های خود متوجه کمترین نگاه از سوی دولتمردان و دولت های روی کار آمده بوده است.

  از دولت سازندگی هاشمی گرفته تا دولت اصلاحات خاتمی و همچنین دولت مهرورزی احمدی نژاد، این عقب افتادگی ها همچنان ادامه داشت و عملاً کُردستان رنگ و بوی پیشرفت و توسعه آنچنانی را به خود ندید.

  تنها نقطه عطف پیشرفت و تحول عظیم در کُردستان، سفر پُر خیر و برکت مقام معظم رهبری در اردیبهشت سال 88 به کُردستان بود که در آن بسیاری از نقاط مبهم کُردستان با درایت رهبر فرزانه انقلاب حل و فصل شد و فصلی جدید در اقتصاد کُردستان باز شد.

  رهبر معظم انقلاب به مدت یک هفته میهمان کُردستانی ها بود و در جریان تک تک مشکلات کُردستان قرار گرفت و با فراخواندن دولتی‌ها آنها را موظف به پیگیری ویژه مشکلات این استان شد.

  با روی کار آمدن حسن روحانی در سال 92 با شعار و تدبیر و امید و وعده های انتخاباتی به کُردستانی ها در خرداد ماه آن سال، این امید در دل مردم زنده شد که این توسعه نیافتگی ها، عقب ماندگی ها و معضلات تا حدودی برطرف خواهد شد اما گویی حسن روحانی تنها برای گرفتن رای 73 درصدی کُردستانی به این دیار سفر کرد و پس از پیروزی در انتخابات دولت یازدهم، عملاً کُردستان به دست فراموشی سپرده شد.

  کُردستان را می توان ویترین تمامی مشکلات اجتماعی و اقتصادی از جمله بیکاری 30درصدی، توسعه نیافتگی، طلاق، نبود کارخانجات، اعتیاد، مدیران نالایق در برخی از ادارات و … دانست که این استان را در زمره کم برخوردارترین استان های کشور قرار داده است.

  تابستان امسال بار دیگر امید کُردستانی ها با آمدن کاروان تدبیر و امید به کُردستان نا امید شد؛ سفری که مردم کُرد بسیار به آن امیدوار بودند که رییس جمهور برخی از مشکلات آنها را حل و فصل نماید که متاسفانه نه تنها گره ای از کار این استان باز نشد، حتی سخنی از مشکلات عدیده کُردستان و راه حلی ها آن به زبان آورده نشد.

  نکته قابل تامل این سفر عجله کاروان تدبیر و امید برای فرار از کُردستان و اتمام سفر در یک روز بود که با وجود گستردگی کُردستان و وجود مشکلات فراوان این سفر یک روزه به هیچ عنوان توانایی حل مشکلات این استان مرزی را نداشت.

  هرچند دولتی ها و استانداری کُردستان در لیستی بلند بالا و طویل دستاوردهای سفر روحانی را به کُردستان اعلام کردند، اما با نگاهی دقیق‌تر در میابیم که بخش اعظمی از این پروژها و بهره برداری ها در دولت قبلی کلید خورده بود و دولت یازدهم تنها بهره‌بردار آن است و به خوبی توانستند بر آن مانور سیاسی بدهند.

  بی توجهی رییس جمهور به 1500 نفر جوان که پشت درب های بسته ادارات در قالب استخدامی‌های استانداری کُردستان که بیش از سه سال در بلاتکلیفی به سر می برند، موجب نارضایتی بسیاری در میان جوانان این مرز و بوم شد که چرا شخص اول دولت حتی کلامی از این استخدامی ها و وعده ای در خصوص حل مشکل آنها نداده است.

  بازتاب سفر بدون دستاورد روحانی به کُردستان نیز در کلام نمایندگان مجلس کاملاً مشهود بود.

  “سید محمد بیاتیان” نماینده مردم کُردستان در مجلس شورای اسلامی می گوید: رئیس جمهور در این سفر یک سری برنامه‌های روتین را که در تمام استان‌ها صورت می‌گیرد انجام داد و نمی‌توان از آن به عنوان دستاورد نام برد.

   

  او می افزاید: 880 میلیارد تومان برای برخی مشکلات مانند راه‌ها، شبکه حمل و نقل و آب و فاضلاب اختصاص یافت و مسئله اشتغالزایی به عنوان مشکل اصلی و اساسی استان در این سفر نادیده گرفته شد.

  نماینده مردم کُردستان در مجلس معتقد است که دولت در طول دو سال گذشته عملا هیچ اقدام خاصی در این حوزه انجام نداده است و آنچه در سفر رئیس جمهور به کردستان اختصاص داده شده جزو ضروریاتی بود که اگر این سفر هم اتفاق نمی‌افتاد باید برای رفع آن‌ها اعتبار می‌گذاشتند.

  بیاتیان با ابراز نارضایتی از عدم تحقق وعده های انتخاباتی روحانی می گوید: تشکیل کارگروه ویژه برای اختصاص اعتبارات و رفع مشکلات کردستان، وعده‌ای بود که رئیس جمهور در سفر انتخاباتی به کردستان و وزیر کشور در سفر به این استان دادند و معتقدم وعده رئیس دولت یازدهم در زمینه تشکیل این کارگروه ویژه صرفا جنبه کاربردی و مصرف انتخاباتی داشت.

  سخنان نمایندگان مردم کُردستان در مجلس در کنار نارضایتی مردم از سفر روحانی نشان از بی تدبیری دولت تدبیر و امید در حل مشکلات این دیار را دارد.

  حال با فرا رسیدن هفته دولت و تب و تاب ادارات برای افتتاح پروژه های مختلف، قطعاً باید این نکته را در نظر داشته باشند که کُردستان و شهرهای آن نیازمند توسعه ای پایدار، جهشی، بزرگ و در شان این استان است و با پروژه های کوچک و خاک خورده نمی توان چرخ های گیر کرده اقتصاد کُردستان را به حرکت در آورد.

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "سفری که امیدی برای مردم نداشت!"

  نظرات