امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ برابر است با Saturday 26 May 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ ۱۳:۳۷:۳۴ | کد خبر : 34422
 • به بهانه سالروز ازدواج حضرت علی(ع)و حضرت زهرا(س):
  آداب و روسوم مراسم عروسی در تاکستان نسبت به شهرهای دیگر که یک شب برگزار می شود متفاوت است و عروسی ها با شکوه تر و پرهزینه تر است البته عروسی های امروزی در مقایسه با دهه های گذشته تغییراتی داشته است و یا حتی با گذشت زمان و ماشینی شدن زندگی دیگر برگزار نمی شود

  به گزارش تاک پرس، ازدواج  و تشکیل خانواده سنگ بنای هرجامعه ی بزرگ انسانی است که در انجام  وظایف فردی و روابط اجتماعی آنها نقش اساسی و بنیادین دارد و یکی از مهم ترین و زیباترین سنن اجتماعی انسان ها در طول تاریخ است که ریشه در فطرت و آفرینش ویژه ی آدمی دارد و تأمین کننده و تعدیل کننده ی بسیاری از نیازهای روانی ، عاطفی ، اجتماعی ، اخلاقی ، اعتقادی و حتی اقتصادی انسان می باشد که در اسلام بسیار مورد تأکید قرار گرفته است.

   اگر شما در تاکستان زندگی می کنید حتما از رسوم  و چگونگی برگزاری مراسم ازدواج دو جوان تات آگاهید . ازدواج در تاکستان نسبت به شهرهای دیگر که معمولا در یک شب برگزار می شود . باشکوه تر و پر هزینه تر است . معمولا فامیل نزدیک به مدت یک هفته در خانه عروس و داماد به پایکوبی و همچنین کمک می پردازند . مراسم عروسی امروز تاکستان نسبت به چند دهه گذشته تغییراتی داشته حتی برخی از مراسم با گذشت زمان و ماشینی شدن زندگی دیگر برگزار نمی شود ولی بد نیست  جوانان تاتستانی ( تاکستانی ) بدانند که مراسم عروسی پدر و مادر یا حتی مادربزرگ و پدربزرگشان به چه صورتی و با چه رسومی برگزار می شده است .

  رسومی که شرح داده می شود مربوط به 70 سال  پیش است در این مطلب از منبع یا کتابی استفاده نشده بلکه با استفاده مطالب افرادی خود شاهد آن بوده شرح می دهیم . عروسی ها یا نامزدی ها در تاکستان  اکثراً در فصل پائیز انجام می شد چون درآمد مردم تاکستان از راه فروش محصولات باغ انگور بود بنابراین در فصل پائیز که انگور و کشمش ها جمع آوری و بفروش می رسید ، وضع مالی مردم خوب می شد  و  زیارت روندگان به زیارت می رفتند و عروسی ها نیز در این فصل انجام می شد .

   بنابراین اگر پسر و دختری را برای هم نامزد می کردند  عروسی آن ها تا پائیز سال آینده طول می کشید و در فاصله یک سال مراسم ها یی  انجام می شد که به طور خلاصه از آنها نام می بریم

  – خواستگاری ،2-قَتِفَت ، یعنی تعیین مهریه و غیره 3- خرید 4- مهمانی 5- اَرماز بری ، یعنی لباس بردن برای عروس 6- طلا بری 7 – فِل بری ، یعنی پول بردن 8- برنج بری 9- پِِلا بری یعنی چلو بری در شب عید 10- مراسم عید 11- جار 12-نوبرانه 13- مراسم عروسی  ،  که تعریف هر کدام از این رسوم بسیار طولانی خواهد شد لذا برای خلاصه کردن ، بنده فقط مراسم عروسی را شرح می دهم .

  عروسی یک تات تاکستانی هفت شبانه روز طول می کشید . بدین ترتیب 1- نان پختن 2- مهمانی فامیل 3- تسبیح انداختن 4- چَروا سر آربینی یعنی سر بریدن گوسفندان  5- اَرماز بری یعنی لباس بردن 6- حمام رفتن داماد 7- خَنِه بری ( خنه شو ) حنابندان 8- فِل باشیندن یعنی پول انداختن 9- زُما قابا تََن یَردَن ، یعنی قبای دامادی پوشاندن  10- جیز بوردن ، یعنی جهازیه آوردن  11- کمر بستن 12- وِیه بوردن ( عروس آوردن – عروس کشون ) که مشروح هر یک ذیلاً به استحضار می رسد .

   ُنونَِه بندی : یعنی پختن نان تقریباً بیست روز قبل از عروسی ابتدا بایستی آرد مورد مصرف تهیه شود لذا جوانان فامیل یا دوستان داماد می آمدند و جوال های پر از گندم را به الاغ ها و قاطرها بار کرده برای آرد کردن ، آسیاب می بردند آسیابهای آن زمان به وسیله فشار آب کار می کردند گندمها را آرد کرده و به خانه می آوردند وقتی که آرد حاضر می شد مادر داماد زنان سفید گیس فامیل را دعوت می کرد تا اجازه دهند نان پختن برای عروسی شروع شود گیس سفیدهای فامیل جمع می شدند دو زن جوان که آنها را ( زَرین کیسه ) می گفتند با پوشیدن لباس های نو ، آراسته به زر و زیور به دستور گیس سفیدان برای دعوت زنان می رفتند  به هر خانه که می رسیدند می گفتند دست به پسر شما باشد اجازه بدهید برای عروسی داماد نان پختن را شروع کنیم زن صاحبخانه با گفتن خدا مبارک کند ، یک جفت جوراب یا قدری میوه یا چیز دیگر به دعوت کنندگان انعام می داد و زنان زَرین کیسه که همراه خود کیسه سرخ رنگی داشتند هدایا را در آن کیسه گذاشته و می رفتند از فردای آن روز نان پختن شروع می شد معمولا حدود چهار خروار آرد را نان می پختند  و این عمل چند روزی طول می کشید و هر روز از زنان دعوت شده برای گفتن مبارک باد به خانه داماد می آمدند  وقتی که برای دیدن نان پختن نانوایی می رفت نانوا به عنوان انعام نانی به او می داد و او در عوض مبلغی پول به نانوا انعام می داد بدین ترتیب حدود 10 روزطول می کشید تا نان پختن تمام شود و در این مدت در خانه داماد مرتب بزن و بکوب و رقص و آواز برقرار بود و هر روز چندین نفر در خانه داماد میهمان بودند تا اینکه پختن نان تمام می شد.

  پدر داماد چند روز قبل از عروسی بزرگان فامیل را به ناهار یا شام دعوت می کرد و آمادگی خود را برای برگزاری مراسم عروس اعلان می نمود بزرگان فامیل ابتدا فکر می کردند که آیا در بین فامیل یا دوستان فامیل های وابسته و دوستان ، خانواده های عزادار هستند یا خیر . اگر از فامیل ها یا دوستان ، کسی فوت شده بود و هنوز چهلمین روز درگذشتش نرسیده بود برای دلجویی از آن خانواده عزادار پدرو مادر داماد همراه چند تن از بزرگان فامیل با در دست داشتن یک کله قند به خانه عزاداران می رفتند و با عرض تسلیت و خواندن فاتحه دلجویی از آنها اجازه برگزاری مراسم عروسی را می گرفتند و گاهی هم برای احترام بیشتر حمامی را قرق می کردند یعنی در آن وقت قرق هیچ کس دیگر حقی نداشت به آن حمام برود ریش سفیدان فامیل داماد و عروس به آن حمام می رفتند و پس از استحمام از حمام خارج می شدند ، پس از صرف چای و قلیان و میوه اجازه عروسی داده می شد این حمام قرق کردن یعنی دور کردن عزا و سیه روزی از جسم و روح عزاداران سپس همگی به خانه داماد آمده و تاریخ عروسی بوسیله بزرگان مشخص می شد ( اولین مرحله مهمانی دادن ) .

  بوسیله بزرگان لیست مدعوین تهیه می شد مثلا 200 نفر از بزرگان محل را در نظر می گرفتند و بوسیله چوپان محل آنها به مهمانی دعوت می شدند  بدین ترتیب که یک نفر با سواد لیست مدعوین را در دست داشت اسامی را به چوپان می گفت چوپان در محل می گشت و درب خانه افراد را کوبیده با صدای بلند می گفت . آهای فلانی دس ِ اشته فِرَر با ( انشاا… عروسی پسر شما باشد ) شب مثلا شب جمعه به خانه فلان کس تشریف بیاورید برای مهمانی  و در داخل خانه جواب می آمد خدا مبارک کند و بدین ترتیب تمام میهمانان برای صرف شام به خانه پدر داماد آمده پس از صرف شام با گفتن  خدا مبارک کند به خانه خود بازمی گشتند  ناگفته نماند که از شروع نان پختن تا آخرین ساعات عروسی در اکثر اوقات دف زدن و رقصیدن زنان برقرار بود و عاشقان قصه گو در شبها داستان« شاه اسماعیل و گلزار» و« طاهر میرزا و زهره» و« کرم و اصلی » را می گفتند و با نواختن چگور ، بالابان و دف برای سرگرمی و شادی اهل عروسی به آوازخوانی و داستان گوئی می پرداختند

  پدر داماد پس از اینکه همه وسایل عروسی را فراهم می کرد مثلاً نان را تهیه می کرد  و گوسفندان را( که از چند ماه پیش پروار بسته و خوب چاق نموده) آماده می کرد.

    ابتدا با درمیان گذاشتن عروسی با پدر و مادر عروس و رضایت آنها چند زن از طرف فامیل عروس و چند زن از نزدیکان داماد وپدر داماد برای خرید لوازم عروسی می رفتند و پس از خرید وسائل برای  زنان نزدیک داماد و همچنین برای نزدیکترین زنان فامیل عروس نیز خلعت می خریدند  و ناهار را در بیرون از خانه میل نموده با شادمانی و خوشحالی به خانه داماد می آمدند و هر چه را که خریده بودند در خانه داماد می گذاشتند تا یک روز قبل از عروسی زنان فامیل داماد آن لباس ها و لوازم را در مجمعه قرار داده بسر می گذاشتند و دف زنان به خانه عروس می بردند.

  متاسفانه در عصر حاضر  وی آوردن افراد جامعه به تجملات، موجب شده که جوانان از ازدواج به موقع خودداری  کرده و این امر سبب بروز بسیاری از بیماری های روحی و روانی و اختلالات خانوادگی می گردد.

  زندگی تجملی، زندگی چشم و هم چشمی و مصرفی و زندگی توام با اسراف و … تبذیر، انسان اجتماعی را نابود می سازد.
  ازدواج امری است که در همه ی ادیان مقدس شمرده شده و همواره به ساده زیستی  آن تاکید شده است که نمود واقعی آن در دین مبین اسلام ازدواج و زندگی گوهر بار حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت علی (ع) است که نکته های آموزنده فراوانی دارد.

  گفتنی است  مهریه ی بالا و تجمل گرایی که آفت ازدواج و یک معضل اجتماعی جدی است  واغلب زوجین و خانواده ها فکر می کنند که با سخت گرفتن معیار های ازدواج و مهریه  ی سنگین و تجمل گرایی زندگی پیشروی خود را بیمه کرده اند اما این  اعداد و ارقام هر چه بیشتر باشد از بالا رفتن نا معقول سن ازدواج خبر می دهد که به تدریج از جنبه های مختلف و به صورت پر دامنه به آسیب زدایی جامعه می پردازد.
  دولت و خانواده به عنوان دو نهاد حمایتی مهم در امر ازدواج جوانان می توانند با فرهنگ سازی و ایجاد الگوها و نماد های عینی ساده زیستی در رسانه ی ملی جوانان را آگاه سازند که همیشه تجملات ضامن بقای یک ازدواج پایدار نیست.

  امید است خانواده ها و زوجین بجای تجمل گرایی و افراط و تفریط های بی مورد، به اصل ازدواج که اصل مقدس و پاک است اندیشه بیشتری داشته باشند.

  انتاهای گزارش/1007/9110

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "مراسم ازدواج در تاکستان/آداب و روسومی که جای خود را به تجمل گرایی داده است"

  نظرات