امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ برابر است با Friday 27 April 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ۰:۰۰:۳۲ | کد خبر : 30507
 • عزمی که فعلا جزم نیست؛
  ظاهراً ستاد احیاء دریاچه ارومیه بر بالین سر دریاچه در آخرین نفسها حاضر شده و به جای فکر درمان و رساندن نوشدارو، به جشن و پای کوبی مشغول است و گو اینگه بسیار خوشحال از شرایط موجود است.

  به گزارش  سرویس اجتماعی تاک پرس به نقل از اروم نیوز،انگار دریاچه ارومیه به واسطه خشک شدنش، منبع درآمد خوبی برای بسیاری شده است. ظاهراً برخلاف آنچه که ادعا می شود که خشک شدن این دریاچه مظلوم برای مردمان آذربایجان ضرر خواهد داشت، خیلی هم سودمند بوده و درآمد سرشاری را نصیب طیف خاصی کرده است.

  علیرغم اینکه بیش از یکدهه از خشک شدن و بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه می گذرد، اخیراً ستادی تحت عنوان احیاء دریاچه ارومیه تشکیل یافته و شروع به احیاء آن نمود!

  احیایی که امروزه عملاً شاهد آن هستیم وسطح تراز آب دریاچه را بیش از یک متر افزایش داده اند! به فکر اقتصاد روستانشینان حاشیه آن بوده و سیستم نوین آبیاری را در آذربایجان غربی نهادینه کرده اند!

  کاهش 9 سانتی متری آب دریاچه نسبت به سال گذشته

  سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز از کاهش آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته خبر داد.

  پرویز آراسته با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: در حال حاضر سطح آب دریاچه ارومیه 1270.55 سانتی متر گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 9 سانتی متر کاهش یافته است.

  کاهش 15 سانتی متری آب دریاچه ارومیه/ کم لطفی دکتر کلانتری برای طرحهای پیشنهادی!

  مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی از کاهش 15 سانتی‌متری تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به روزهای پایانی اردیبهشت سال‌جاری خبر داد.

  حمید قاسمی اظهار داشت: در سال‌جاری یک میلیارد تومان طرح برای احیای دریاچه ارومیه در تالاب قوریگل تعریف کرده‌ایم.

  قاسمی در پاسخ به سئوالی در مورد گفته‌های دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه مبنی بر اینکه محیط زیست در سال 93 موفق به جذب بودجه برای احیای دریاچه نشده است، گفت: متاسفانه دکتر کلانتری در این مورد کم لطفی کرده‌اند چرا که در این مورد چندین طرح پیشنهاد داده بودیم.

  وی با بیان اینکه حتی در جلسات مختلف از طرح‌های خود دفاع کردیم، تصریح کرد: مبلغ 40 میلیارد تومان برای 3 استان و احیای دریاچه تخصیص داده شد که قبل از اسفندماه 93 مبلغ 21 میلیارد ریال از این مقدار ابلاغ اعتبار شد که در نهایت کل اعتبار تخصیص یافته در سال 93 برای احیای دریاچه ارومیه دو میلیارد و 300 میلیون تومان است.

  پول دریاچه صرف حق مأموریت شده است/ عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه صرفا هزینه تراشی است

  عضو فراکسیون نجات دریاچه ارومیه با انتقاد از هزینه تراشی‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: سال گذشته ۷۲۹ میلیارد تومان برای احیای این دریاچه درنظر گرفته شد که بخش وسیعی از این مبلغ تنها صرف مطالعات، حق ماموریت و چاپ کتاب شد که هیچ نتیجه‌ای نداشت.

  نادر قاضی‌پور در گفت وگو با خانه ملت، درباره آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: در حال حاضر ارتفاع آب این دریاچه نسبت به سال گذشته ۱۰سانتیمتر کاهش پیدا کرده و مشخص نیست که اعتبارات درنظرگرفته شده برای نجات این دریاچه کجا هزینه شده است.

  نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان نسبت به احیای دریاچه ارومیه، افزود: متاسفانه اعتبارات تنها صرف همایش‌ها، مراسم‌ها و ماموریت‌های برخی افراد در سازمان های مرتبط با مسائل زیست محیطی می‌شود.

  قاضی پور با یادآوری تشکیل کارگروهی برای احیای دریاچه ارومیه در دانشگاه صنعتی شریف، ادامه داد: به طور حتم احیای این دریاچه هیچ ارتباطی با دانشگاه شریف ندارد زیرا این دانشگاه صنعتی بوده و در دانشگاه‌های ارومیه گروه آب وتوجه به بحران آب وجود دارد که آنها خود می توانند مسائل این دریاچه را به خوبی رصد کنند، اما متاسفانه پایتخت نشینان به فکر احیای این دریاچه و مشکلات مرزنشینان نیستند.

  وی تاکید کرد: متاسفانه عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه صرفا هزینه تراشی است وبه بهانه احیا و نجات دریاچه ارومیه احداث سد در آذربایجان غربی را تعطیل کردند ولی سدسازی در سایر استانها را به اتمام رساندند که همه این موارد به نوعی ظلم به مردم آذربایجان غربی است، بنابراین تاکید می کنم که سازمان محیط زیست باید دراین خصوص پاسخ دهد که اعتبارات درنظرگرفته شده صرف چه اموری شده است.

  عضو فراکسیون نجات دریاچه ارومیه با اشاره به هزینه تراشی‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، تصریح کرد: سال گذشته ۷۲۹ میلیارد تومان برای احیای این دریاچه درنظر گرفته شد که بخش وسیعی از این مبلغ تنها صرف مطالعات، حق ماموریت و چاپ کتاب شد که هیچ نتیجه‌ای برای احیای این دریاچه نداشت.

  با این پول‌ها دریاچه ارومیه احیا نمی‌شود

  موید حسینی‌صدر با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: دولت بودجه‌ای را برای احیای این دریاچه در نظر گرفته است ولی با این ارقام مشکل دریاچه ارومیه حل نمی‌شود، ضمن اینکه تا به حال کار اساسی هم صورت نگرفته و این دریاچه در حال خشک شدن است.

  سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی افزود: من فکر می‌کنم که انتقال آب از رودخانه‌ها مشکل خشک شدن دریاچه را حل نمی‌کند و باید برای انتقال آب از دریای خزر و مجموع راه حل‌هایی که ارائه شده، تصمیم‌گیری شود.

  نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متأسفانه اقداماتی که به طور قاطع اثرگذار باشد و شرایط دریاچه را در حد قابل لمس بهتر کرده باشد، تا به حال صورت نگرفته است.
  وی ادامه داد: همیشه از دریاچه ارومیه بهره‌برداری سیاسی شده است در صورتی که در اطراف دریاچه ارومیه بیش از 23 هزار چاه غیرمجاز وجود دارد و خشک شدن دریاچه محصول غفلت چندین ساله در حوزه‌های مختلف است.

  نماینده خوی تصریح کرد: الان هم با انتقال آب از ارس محال است دریاچه ارومیه احیا شود، تنها راهش این است که از دریای خزر به آنجا آب منتقل شود و این هم یک پروژه بین‌المللی است که باید با نهادهای بین‌المللی و سایر کشورها مذاکره شود تا این مشکل به عنوان یک پروژه اینترنشنال حل شود.

  حسینی‌صدر در پایان خاطرنشان کرد: هر چند که دولت اهتمام جدی برای احیای دریاچه ارومیه دارد و یک مقدار اعتبار هم در نظر گرفته شده ولی با این پول‌ها این دریاچه احیا نمی‌شود.

  همه آنچه که ستاد احیاء دریاچه ارومیه انجام می دهد/ از توپ بازی تا اسباب بازی

  آنچه که مشخص و مبرهن است هم اکنون عزمی جدی و برنامه ای مدون از طرف ستاد احیاء دریاچه ارومیه وجود ندارد و تمام تلاشهای دست اندرکاران این ستاد برای مطرح کردن خود و دست و پا کردن نامی و افتخاری برای انتخابات است.

  می خواهند با توپ بازی کردن عده ای، آب دریاچه را بالا ببرند و حتی برای آن حاضرند هزینه ای چندصدمیلیونی بپردازند. دریغ از اینکه با آن چندصدمیلیون می توانستند چندین ده هکتار از اراضی حاشیه دریاچه ارومیه را مجهز به سیستم آبیاری نوین کنند.

  یا می خواهند با برگزاری کنسرتهای موسیقی، چاپ کتابهای بی تأثیر و بنرهای بی شمار و طویل، همایشهای مجلل و بدون خروجی علمی، مصاحبه های گاه و بیگاه در رسانه های مختلف و … سطح آب دریاچه را افزایش دهند.

  حتی اخیراً زمزمه هایی به گوش می رسد که ستاد احیاء دریاچه ارومیه از آنجا که تمام اراضی حاشیه دریاچه را با سیستمهای نوین آبیاری مجهز کرده، به فکر تهیه مستندی در خصوص دریاچه ارومیه شده و ظاهراً با هزار و یک حرف و حدیث اقدام به این کار خواهد کرد تا نگین فیروزه ای ایران را به وضعیت پیشتر از آن برگرداند. بودجه های در نظر گرفته شده برای این کار نیز جای خود را دارد که مورد بحث مطالب و نوشته های بعدی خواهد بود!

  احتمالاً فردا و پس فردا نیز عروسکهایی به شکل دریاچه ارومیه و با هزینه های میلیاردی ستاد احیاء دریاچه ارومیه خواهند ساخت تا کودکان در بین اسباب بازیهایشان نامی از دریاچه ارومیه را ببرند و چند سانتی متری بر ارتفاع آب آن افزوده شود.

  گرچه شاید عده ای اینطور مطرح کنند که اینگونه اقدامات تبلیغی لازمه شناساندن مشکلات و معضلات خشک شدن دریاچه ارومیه است و بر گفته های خویش پافشاری کنند اما باید کلاه خود را قاضی کرده و بدور از هرگونه تعصب و منفعت طلبی اعتراف کنند که گفته هایشان تا چه حد تا بدین روز درست بوده و اقدامات تبلیغی ستاد احیاء دریاچه ارومیه تا چه حد تأثیرگذار است؟

  پیشنهادهایی برای بودجه های آینده ستاد احیاءدریاچه ارومیه

  پیشنهاد می شود برای احیاء هرچه بیشتر دریاچه ارومیه و به جای اندیشیدن طرحها و پروژه های مهم و تأثیرگذار عمرانی، بنرهایی برای نصب در سراسر کشور تهیه کرده و با هزینه های گزاف اقدام به نصب آنها کنند.

  پیشنهاد می شود چندین سایت و با بودجه های میلیاردی از اعتبارات این ستاد ایجاد شود تا همه که می دانند این دریاچه خشک می شود، باز بدانند و مروری بر دانسته های خویش کنند.

  از انواع اقسام هنرمندان، ورزشکاران و افراد مشهور دعوت کنند تا با هزینه های میلیاردی برای آنها مراسم برگزار کرده و بدرقه شان کنند و تنها بازخورد آن تهیه چند عکس یادگاری با آنها برای تفاخر و مطرح کردنشان باشد.

  چون هنرمندان داخلی هزینه کمتری دارند و مقداری از بودجه های سالیانه ستاد احیاء دریاچه ارومیه اضافی می ماند، می توانند از بازیگران مختلف هالیوودی و بالیوودی استفاده کنند تا اسکناس سوزی بیشتری را به معرض نمایش گذارند.

  پیشنهاد می شود در پایان سال چون بودجه هایی اضافی بر دست آنها می مانند، مراسمی تحت عنوان اسکناس سوزان در کنار دریاچه مظلوم برگزار کنند که چون در نوع خود اولین در جهان است در تمامی شبکه های کشورهای جهان قطعاً و یقیناً بازتاب خواهد داشت.

  راهکارهایی برای احیاء دریاچه ارومیه

  حداقل کاری که مسئولان ستاد احیاء دریاچه ارومیه می توانند در شرایط بی برنامگی فعلی انجام دهند به کار گرفتن کارگران بیکاری است که در میادین کارگری منتظر چندرغاز پول برای گذران زندگیشان هستند.

  آنها با استفاده از اینکار حداقل می توانند با استفاده از هزینه های چند صدمیلیاردی کانالی چند ده کیلومتری آبرسانی از هر نقطه را شروع و در افکار عمومی خود را تبرئه کنند که کاری انجام دادیم و اشتغالزایی به وجود آوردیم.

  به راستی بی برنامگی ستاد احیاء دریاچه ارومیه کی پایان می پذیرد و تا چه وقت شاهد سیر قهقرایی وضعیت دریاچه ارومیه و مرگ آن خواهیم بود. مرگی که ستاد احیاء دریاچه ارومیه بر بالین سر دریاچه در آخرین نفسها حاضر شده و به جای فکر درمان و رساندن نوشدارو، به جشن و پای کوبی مشغول است و گو اینگه بسیار خوشحال از شرایط موجود است.

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "همه آنچه ستاد احیاء دریاچه ارومیه انجام داده است"

  نظرات