امروز : یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ برابر است با Sunday 20 January 2019 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ ۱۰:۳۱:۲۴ | کد خبر : 38060
 • بررسی چالش های پیش روی کشاورزان:
  هرساله مشكلاتي چون عدم خريد به موقع محصولات كشاورزي،نبود سرد خانه و انبار براي نگهداري محصول وهزاران عامل ديگر ماحصل زحمت كشاورزان تاکستانی را از بين می برد.

  به گزارش تاک پرس، کشاورزی به عنوان یکی از بخشهای مهم اقتصادی هر کشور مطرح است چرا که مواد غذایی و کالاهای تولیدی در آن برای رفع نیازهای اولیه انسانها مورد استفاده قرار می گیرد و در اغلب کشورها هنوز هم بزرگترین سهم را در اشتغال دارد از این رو کشاورزی را اولین بخش اقتصادی تلقی می کنند.

  متضرر شدن اکثریت کشاورزان در سال زراعی 93-94 دارای توجیح منطقی نمی باشد و فقط سهل انگاری و برخی بی توجهی ها باعث این این عامل شده است.این گونه ضررها سبب شده است که کشاورزان دیگر انگیزه ای برای کاشت انواع محصولات را نداشته باشند

  هرساله مشکلاتی چون عدم خرید به موقع محصولات کشاورزی،نبود سرد خانه و انبار برای نگهداری محصول وهزاران عامل دیگر ماحصل زحمت کشاورزان را از بین خواهد برد.

  7

  هر کدام ازین عوامل به تنهایی می تواند مسبب ضرر و زیان گردد.

  در متن زیر به بررسی چند مورد ازین عوامل می پردازیم:

  • نوسانات بازار و عدم وجود پایداری در تقاضا و عرضه محصولات کشاورزی

  اگر در زمینه بازاریابی تأمل ودقت نظر کافی داشته باشیم در می یابیم که عدم آگاهی کشاورز در بازاریابی ، عدم مدیریت و نظارت برسطح زیر کشت محصولات در طی سال ، عدم وجود توازن در عرضه و تقاضا،افزایش نا بهنگام محصول در بازارهای عرضه دهنده محصولات کشاورزی و در مقابل کاهش نا بهنگام همان محصول در فصول بعد سبب ناپایداری بازار کشاورزی گشته که طی آن اکثر کشاورزان با ضررهای چشمگیری مواجه می شوند.

  در بعضی از کشورها، دولتها برای اینکه قیمت محصول کشاورزی در بازار از قیمت تمام شده پایین تر نیاید نسبت به تعیین قیمت تضمینی اقدام می کنند. یعنی تا زمانی که محصولات کشاورزی براحتی از طریق بازار به فروش می رسد کشاورزان راغب به فروش محصول در بازار هستند ولی زمانی که قیمت بازار از قیمت تضمینی محصول آنها پایین تر بیاید کشاورزان محصول خود را به قیمت تضمینی بفروش می رسانند. با این کار دو هدف دنبال می شود اولاً با این عمل از رفاه و قدرت خرید کشاورزان حمایت می شود ثانیاً از فاسد شدن محصول جلوگیری بعمل می آید ومیزان ضایعات محصول در این زمینه نیز افت خواهد کرد.

  • عدم وجود کارگاه های صنایع تبدیلی

  صنایع تبدیلی کشاورزی محل هم افزایی صنعت و کشاورزی است. این صنعت نقش مهمی در تامین امنیت غذایی، اشتعالزایی، عمران و توسعه مناطق به ویژه مناطق روستایی دارد.

  ظرفیت های ایجاد شده برای فراوری برخی از محصولات کشاورزی از جمله شیر، گوجه فرنگی، فراورده های شیلاتی و… بسیار بیش از ظرفیت ماده خام تولیدی آنها می باشد و به عکس برای برخی از محصولات کشاورزی از جمله خرما، انگور، انواع میوه، سیب زمینی، پیاز، سبزی و صیفی جات و همچنین واحدهای درجه بندی و بسته بندی ، سردخانه و انبار ظرفیت ایجاد شده کمتر از ماده خام کشاورزی در مکان ها ی مورد نیاز می باشد.

  پراکنش نامناسب واحد های صنایع تبدیلی کشاورزی در خارج از قطب های تولید کشاورزی به دلیل عدم وجود تمرکز در سیاست گذاری برای استقرار این واحدها در گذشته باعث آن گردیده که این واحدها از نظر فنی و اقتصادی دارای مشکلاتی باشند.

  که اگر با توجه به این واحد ها ضایعات کشاورزی کنترل و مدیریت شوند درصد قابل توجهی از متضرر شدن کشاورزان جلوگیری می کند.

  2

  • ضایعات کشاورزی

  همه ساله بخش اعظمی از تولیدات کشاورزی به علت ضایعات از چرخه مصرف خارج گردیده که می‌تواند به نوبه خود غذای جمعیت کثیری از مردم کره زمین را تأمین نماید. ضایعات تولیدات کشاورزی را می‌توان به صورت زیر تقسیم نمود:

  ضایعاتی که در مراحل تولید بوجود می‌آید.

  ضایعاتی که در هنگام انتقال و حمل و نقل صورت می‌پذیرد.

  ضایعاتی که در مراحل انبارداری و فرآوری بوجود می‌آید.

  ضایعاتی که هنگام عرضه و مصرف ایجاد می‌شود.

  اهمیت ضرورت وتوجه به کاهش ضایعات محصولات کشاورزی باید به عنوان یکی از اصول اساسی دستیابی به ارزش افزوده بالاتر در کشور در قلمرو سیاستهای کلان کشاورزی وارد شود ولی مطالعات بسیار کمرنگ و ناچیزی دراین زمینه صورت گرفته است .میزان بالای ضایعات به دلیل تجارب ناقص مدیریتی در تصدی و سیاست انبارهای سردخانه دار، نداشتن اطلاعات تکنیکی در توزیع امکانات و تکنیکهای حمل و نقل، فقدان یک برنامه فروش برای مجموعه برنامه های خرید و عمومــاً سیاست های غیرواقعی قیـمت گذاری رخ میدهد .

  • آب و هوا

  پدیده‌های زیان‌بخش جوی بنا به تعریف به شرایط اقلیمی جوی نابهنجاری تلقی می‌شود که توازن طبیعی محیط زیست را برهم زده و موجب بروز صدمات و خسارات به منابع طبیعی و انسانی می‌‌‌شوند.

  مهمترین این پدیده‌ها که بیشتر از همه به کشاورزی و بخشهای مرتبط با آن مثل دامپروری، جنگل و مرتع آسیب وارد می‌کنند عبارتند از:

  – رخداد دماهای بسیار بالا (تنش گرمایی)

  – رخداد دماهای بسیار پائین (تنش سرمایی و یخبندان)

  – بارندگیهای شدید و سیلاب

  – طوفان، تگرگ و تندباد

  – فقدان و کمبود بارندگی (خشکسالی)

  – آتش‌سوزی‌های طبیعی جنگل و بوته‌زارها بر اثر وزش بادهای گرم

  تعدادی از این پدیده‌های زیان‌بخش جوی مثل سیل، طوفان و خشکسالی علاوه بر رساندن خسارت به بخش کشاورزی، تلفات جانی نیز دربرداشته‌اند

  کمبود مواد غذایی، افزایش شدید قیمت فرآورده‌های کشاورزی و افت کیفی و کمی محصولات زراعی در سالهای رخداد خشکسالی یا سیل پیامدهایی است که به کرات طی سالهای اخیر در ایران شاهد بوده‌ایم.

  1

  • نهاده ها ی کشاورزی

  تحولات اخیر در بخش ارز و افزایش نرخ آن طی دو سال اخیر، مشکلات عدیده­ای را در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور از جمله بخش کشاورزی ایجاد نموده، و موجبات افزایش قیمت بسیاری از کالاهای اساسی از جمله کالاهای کشاورزی را پدید آورده است. سهم کودهای شیمیایی از مجموع نهاده­های تولید، حدود 37 درصد و برای سموم دفع آفات و بیماری­های گیاهی، 12 درصد می‌باشد که البته در محصولات مختلف، تا حدودی متفاوت است. با این وصف، در صورت افزایش نرخ ارز تنها بایستی به میزان سهم هر یک از این نهاده­ها در تولید، به قیمت محصولات کشاورزی افزوده شود.

  درحالی که این چنین نمی باشد و این امر سبب می شود کشاورز از نهاده ای بی کیفیت و غیر استاندار استفاده نماید.

  بی کیفیت بودن اکثر سموم و عدم کارایی نهاده ها کشاورز را در صدد بر می آورد که از نهاده ها با غلظت بیشتر و دفعات مکرر استفاده نماید که این امر باعث تولید محصول غیر سالم شده و سلامت جامعه را به خطر می اندازد.

  همچنین افزایش نرخ کارگر ،حمل و نقل و… نرخ سود کشاورز را پایین آورده که درنهایت کشاورز را به امر اکشاورزی دلسرد نموده است.

  در حالی که با مدیریت صحیح و فرهنگ سازی و اصلاح کشاورزی سنتی می توان تا حدی این کاهش سود را جبران نمود.

   

  • حمل و نقل و فاصله از بازار

  برای رساندن مواد اولیه برای تولید محصولات کشاورزی از یکطرف و رساندن کالاهای تولید شده در بخش کشاورزی به دست مصرف کنندگان احتیاج به شبکه های ارتباطی و راهها نی باشد

  برای انتقال محصول از مزرعه به میدان مرکزی و تره‌بار و از آنجا به سطح شهر هزینه بالایی پرداخت می‌شود که حدود 30 درصد کل هزینه‌های تولید است.

  • وجود واسطه های سود جو

  تولید محصولات کشاورزی دارای هزینه‎های ثابت و سالیانه است که گاهی افزایش آنها تأثیر فراوانی در قیمت تمام شده و فروش محصولات کشاورزی دارد. میوه از جمله محصولات کشاورزی است که از زمان تولید تا وقتی که به‌دست مصرف‌کننده می‎‌رسد، چندین بار معامله می‎شود و به‌عبارتی کشاورزان با کمترین سود حاصل، محصول را به دلال عرضه می‎کنند و بدین ترتیب سود کلانی نصیب افراد سودجو شده و با چند برابر قیمت اولیه، محصولات باغی به‌دست مصرف‌کننده می‎رسد. جود واسطه‎ها در بازار خرید و فروش میوه باعث می‎شود تولیدکننده و کشاورز متضرر و زمین‎گیر شود و از طرفی به‌علت زیاد بودن قیمت، مصرف‌کننده داخلی قدرت خرید نداشته باشد.

   

  3

  • عدم صادرات

  صادرات محصولات کشاورزی از ارکان اصلی تجارت بدون نفت در کشور به شمار می رود و چنانچه با برنامه ریزی روشنی همراه باشد، به نوبه خود در توسعه ظرفیت های تولیدی کشور، افزایش بهره وری و تخصیص بهینه عوامل تولید بسیار تأثیرگذار خواهدبود.

  در کشور ما، برنامه ریزی در زمینه «تولید برای صادرات» وجود ندارد و حتی درمورد محصولاتی مانند پسته و کشمش باتوجه به حضور مستمر و مداوم در بازارجهانی شبکه ای که از تولید تا صادرات محصول را تحت مراقبت قرار بدهد و محصول را با کیفیت و استاندارد موردتقاضای بازارهای هدف تولیدکند، طراحی نشده است. از این رو، می توان گفت اغلب محصولات صادراتی کشاورزی از مازاد تولید (پس از تأمین تقاضای داخلی) تأمین می شود. بنابراین، با افزایش میزان تقاضای داخلی، مقدار عرضه صادرات محصولات کشاورزی کاهش می یابد.

  در میان عوامل مؤثر بر صادرات، آنچه بیشتر مورد بحث و سؤال است، قیمت محصول صادراتی در داخل کشور است وچنان که گفته شد، قیمت تضمینی محصولات مهم صادراتی مثل کشمش و خرما به عنوان قیمت کف بر بازار این محصولات تأثیر می گذارد.

  پائین بودن نسبی عملکرد محصولات باغی و بالا بودن قیمت تمام شده محصول، ضعف عملیات بازاریابی شامل جمع آوری، بسته بندی، درجه بندی، حمل و نقل، انبارداری و فرآوری، رعایت نکردن استانداردهای بهداشتی و کیفی، روان نبودن اعتبارات صادراتی و تسهیلات بانکی و بالا بودن سود تسهیلات بانکی، نبود تشکل های تولید و صادراتی توانمند و فقدان نظام ساماندهی صادرکنندگان از جمله مهمترین موانع توسعه صادرات محصولات کشاورزی است. حضور صادرکنندگان غیرحرفه ای به علت ضابطه مند نبودن سیاست صادراتی و نبود کنترل لازم بر آنها، ضعف نظام اطلاع رسانی در مورد بازارهای خارجی، عدم توجه به سلیقه متقاضیان در بازارهای جهانی، نبود مدیریت بعد از برداشت برای محصولات کشاورزی، عدم ثبات مقررات و قوانین صادرات و واردات، تفاوت در میزان معافیت های مالیاتی کالاهای صادراتی بخش صنعت و کشاورزی، کمبود صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسب برای صادرات محصولات کشاورزی و صادرات فله ای برخی کالاهای کشاورزی (پسته و خرما) از جمله دیگر موانع توسعه صادرات محصولات کشاورزی است.

  66

  • واردات نا بهنگام

  واردات بی‌رویه همواره یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بخش کشاورزی ایران بوده است

  ورود انواع محصولات کشاورزی بی‌کیفیت وارداتی حال و روز خوش را از کشاورزان منطقه گرفته است و آنان را بیش از پیش نگران وضعیت کشاورزیشان کرده است.

  این گونه مسائل رمق کشاورز را گرفته است و باعث شده که دیگر کشاورزی مانند گذشته صرف نداشته و بالا بودن هزینه‌های تولید محصولات، پایین بودن قیمت فروش، وجود دلال‌ها و واسط‌ها، بروز حوادث مختلف موجب دلسردی کشاورزان شود.

  با این تفاسیر، اهمیت خودکفایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی مشخص می­شود. محصولاتی که وجود آنها نه تنها از نظر تأمین نیاز داخلی بلکه از منظر امنیت ملی قابل تأمل هستند. پایین آوردن آستانه ضایعات ، کمک شایانی به افزایش تولید ناخالص داخلی و ارزش افزوده بالاترخواهد نمود. برای بهبود این وضعیت باید جالشهای مدیریت پس از برداشت محصول را مورد بررسی زیربنایی و اصولی قرار داده و همچنین توجه اساسی در زمینه بهبود سیستم حمل و نقل ، طبقه بنـدی محصولات بر حسب کیفیت و فرآوری محصــولاتی ، که در حین مرحله بـرداشت آسیب دیده اند،از اهمیت خاصی برخوردار است و این امر باعث کاهش قیمت تمام شده محصولات کشاورزی خواهد شد .

  بازاریابی محصولات کشاورزی خود یکی از مقوله های مهم در زمینه کاهش محصولات کشاورزی است و لذا پیش بینی نادرست تقاضای بازار یک پرده از تراژدی ضایعات محصولات کشاورزی است .

   

  به قلم: آسیه فتحی کارشناس حفظ نباتات و کارشناس ارشد حشره شناسی

  انتهای خبر/1007/9110

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "چرا کشاورزان تاکستانی امسال ضرر کردند؟"

  نظرات