امروز : شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ برابر است با Saturday 15 December 2018 | درباره ما | تماس با ما

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

سایت اخبار استان قزوین | اخبار قزوین

انتخابات | انتخابات قزوین | سایت انتخابات قزوین | اخبار انتخابات شورا قزوین

استانداری قزوین | سایت استانداری قزوین

اخبار بوئین زهرا

اخبار قزوین

خبر قزوین

دانشگاه آزاد بوئین زهرا

شبکه اجتماعی

کلوپ

وبلاگ

 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ ۹:۱۶:۵۸ | کد خبر : 38548
 • رییس مرکز جهاد کشاورزی حومه تاکستان در گفتگو با تاک پرس مطرح کرد:
  رئیس مرکز جهاد کشاورزی حومه تاکستان با بیان اینکه آب مهمتریم مسئله و دغدغه کشاورزان تاکستانی است بیان کرد:این مرکز با همکاری جهاد کشاورزی در سال94 بیش از 2590هکتار از اراضی زراعی و باغی توسعه و اجرای سیتم های آبیاری تحت فشار بصورت تجمیع به بهره برداری رسیده است.

  به گزارش تاک پرس، ابراهیم محبعلی رئیس مرکز جهاد کشاورزی حومه تاکستان درگفتگوی اختصاصی با تاک پرس، با بیان اینکه تاکستان با داشتن اولین مرکز کلکسیون انگور در کشور با دارا بودن بیش از 1200 نوع از نبود بازار یا واحد خرید مستقیم محصول بعلت دور بودن از یک بازار مطمن باعث زیاد شدن دست واسطه ها رنج می برند تصریح کرد: نبود بازار مانع از رسیدن کشاورز و باغدار به سود مطلوب شده وعدم همکاری سیستم بانکی در خصوص اعطای تسهیلات به کشاورزان از جمله مشکلات کشاورزان است.

  این اضافه کرد:نبود الگوی کشت ، خرده مالک بودن اراضی ، کاهش دبی چاههای آب کشاورزی ،عدم نقدینگی موجود کشاورزان در جهت خرید ادوات و نهاده های کشاورزی ، سود بالای تسهیلات بخش کشاورزی و سیستم سنتی کشاورزی از جمله مشکلات کشاورزان است که باید به مسئله کم آبی اضافه کرد.

  وی گفت: مرکز جهاد کشاورزی قاقازان غربی یا همان حومه تاکستان در سال 1359 تاسیس شد و دارای 2 دهستان و 26 روستا میباشد. اراضی زراعی و باغی این مرکز 25337 که شامل 12128 هکتار باغ و 13209 هکتار اراضی زراعی در روستاهای تحت پوشش این مرکز میباشد .

   

  این مسئول وظایف این مرکز را باغبانی ،زراعت ، دام و طیور و شیلات ، اب و خاک ، حفظ نباتات ، ترویج و مکانیزاسیون در کل برشمرد و افزود:در زمینه های مختلف ارایه مشاوره کارشناسی در تغذیه ، مدیریت کاشت و برداشت و مبارزه با افات و بیماریها ، نظارت بر فعالیت کلینیک های گیاهپزشکی ، اجرای کارگاههای آموزشی ترویجی ، نظارت بر ساخت و سازهای غیر مجاز، توزیع حواله کود شیمیایی ، معرفی متقاضیان تسهیلات کشاورزی به بانکهای عامل و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار و … انجام میگیرد.

   

  محبعلی نقاط قوت مرکزرا دارای کشاورزان پیشرو در سطح استان و کشور دانست و تصریح کرد: وجود ظرفیتهای صادراتی در زمینه های باغات انگور و دارای واحدهای مختلف فرآوری و بسته بندی کشمش در شهرستان است.

   

  وی نبود بازار یا واحد خرید مستقیم محصول بعلت دور بودن از یک بازار مطمن باعث زیاد شدن دست واسطه ها گردیده که مانع از رسیدن کشاورز و باغدار به سود مطلوب را یک از آفات کشاورزی در این شهرستان دانست و عنوان کرد: عدم همکاری سیستم بانکی در خصوص اعطای تسهیلات به کشاورزان ، نبود الگوی کشت ، خرده مالک بودن اراضی ، کاهش دبی چاههای آب کشاورزی ،عدم نقدینگی موجود کشاورزان در جهت خرید ادوات و نهاده های کشاورزی ، سود بالای تسهیلات بخش کشاورزی و سیستم سنتی کشاورزی نیز از جمله این مشکلات است.

   

  وی وابستگی شدید تولیدات بخش کشاورزی به مصرف بی رویه از کود ها و سموم شیمیایی ، وابستگی بخش مهمی از تولیدات به چاههای غیر مجاز ، برداشت بی رویه آب از سفره های زیر زمینی ، ضعیف بودن برنامه ریزی تولید و مدیریت تنظیم بازار محصولات کشاورزی ، تغییرات اب و هوایی در سنوات گذشته و خشکسالی های متعدد را از جمله تهدید های این مرکز ذکر کرد.

   

  این مسئول توجه خاص دولت به بخش خصوصی در تولید محصولات کشاورزی و امنیت غذایی ،همجوار بودن با پایتخت جهت جذب سرمایه گذاری و همچنین فروش محصولات کشاورزی ، وجود کارخانجات فراوری و بسته بندی کشمش و صادرات این محصول به کشور های روسیه ، المان ، ودیگر کشور های اروپایی ، وجود اولین مرکز کلکسیون انگور در کشور با دارا بودن بیش از 1200 نوع رقم را از فرصت های این مرکز دانست.

   

  وی ادامه داد: یکی از مهمترین مسایل اصلی کشاورزان مسله اب در شهرستان ، استان و حتی در کشور میباشد که البته این مرکز با همکاری مدیریت محترم جهاد کشاورزی شهرستان تاکستان و همچنین سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین توانسته بخشی از مشکلات کمبود اب را با اجرای سیستم های ابیاری تحت فشار مرتفع نماید.

  IMG_20160117_092101

  وی ادامه داد: در حال حاضر این مرکز با اجرایی سیستم های ابیاری تحت فشار بصورت تجمیع توانسته باعث کاهش هزینه های گزاف اجرای این سیستم را بطور چشمگیری کاهش و از طرف دیگری با اجرای این سیستم ابیاری بصورت تجمیع توانسته راندمان ابیاری در باغات را تا 95 درصد برساند وباعث مثبت شدن بیلان ابی با ذخیره سازی و خاموشی چاههای اب کشاورزی در اوج ساعات مصرف برق نماید.

   

  محبعلی گفت: کشاورزان تاکستان از نظر تولید و سطح زیر کشت محصول انگور رتبه اول در استان و از نظر سطح زیر کشت رتبه دوم کشور و از نظر تولید رتبه اول کشور را دارا میباشد

   

  این مسئول به دیگر فعالیت های کشاورزی در شهرستان تاکستان اشاره و افزود: رتبه اول سطح زیر کشت و تولید در شهرستان ( 40 درصد کل شهرستان ) و همچنین 66 درصد جمعیت طیور شهرستان و 68/3 درصد جمعیت دام سبک و سنگین شهرستان در این مرکز میباشد.

   

   

  وی اصلی ترین و مهم ترین اهداف این مرکز را افزایش راندمان محصول از طریق به زراعی و به نژادی ، رعایت تناوب زراعی مناسب ، مدیریت تنظیم بازار و توسعه کشاورزی حفاظتی و کشاورزی پایدار دانست.

   

  رییس مرکز جهاد کشاورزی حومه تاکستان مهمترین فعالیت باغی این مرکز را داربستی نمودن باغات انگور ، توسعه و احداث بتغات با پایه های رویشی و مقاوم به خشکی و با توان تولید بالا ،توسعه باغات در اراضی شیب دار ، ترویج تولید و مصرف محصول سالم و ارگانیک و توسعه کشت محصولات گلخانه ای با توجه به محدودیت های پیش رو در حوزه اب و خاک

   

   

  وی شناسایی و جلوگیری از هر گونه تغییر کاربری غیر مجاز در اراضی زراعی و باغی و ساماندهی اتاقکهای کارگری موجود در باغات و همچنین اموزش انفرادی به بهره بر داران ، اجرای کلاسهای اموزشی و کارگاههای مناسب و متناسب با نیاز بهره برداران بخش ذکر کرد.

   

  این مسئول به فعالیت های حفظ نباتات این مرکز اشاره و اضافه کرد: جلوگیری و شناسایی افات قرنطینه ای ، مدیریت عوامل خسارت زا در محصولات مختلف زراعی و باغی اعم از سن غلات ، کرم خوشه خوار انگور از جمله این فعالیت هاست

   

  این مسئول اضافه کرد: در حال حاضر این مرکز با توجه به توسعه سیستم های داربستی در باغات و ترویج این سیستم ها در باغات به کمک مدیریت و همچنین سپاه ناحیه تاکستان اقدام به اعطای تسهیلات اقتصاد مقاومتی در این قالب به باغداران میباشد . شایان ذکر است که این تسهیلات در قالب وام های پرورش دام سبک و سنگین و همچنبن مشاغل کوچک خانگی و … به بهره برداران اعطا میشود که کشاورزان جهت دریافت اطلاعات بیشتر میتوانندبه مرکز جهاد کشاورزی مراجعه نمایند .

   

  وی در پایان با توصیه به کشاورزان گفت: باتوجه به پبش رو بودن روزهای سرد زمستانی از انجام هرس شدید در باغات جلوگیری شود – استفاده از یخ آب زمستانه در زمان مناسب میتواند در جلوگیری از عوامل خسارات زای خاکزی شود – استفاده از کاغذ روزنامه و مقوا برای پوشش تنه درختان انگور میتواند از خسارت سرما جلوگیری نماید – استفاده از کودهای الی و حیوانی کاملا پوسیده در باغات بجای استفاده از کود های شیمیایی

  انتهای گفتگو/1007/9110

  برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تاک پرس در تلگرام شوید.
 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "آب مهمترین مسئله کشاورزان تاکستانی/توسعه واجرای بیش از2590هکتار آبیاری تحت فشار از اراضی و باغات تاکستان در سال94"

  نظرات